Laringo-trakeal rekonstruksiyonda otogreft-homogreft ve dakronun kullanılması: deneysel çalışma
  1. Tez No: 137902
  2. Yazar: YUSUF BARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA CENİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
9-Özet Bu çalışmanın amacı otogreft kostal kartilaj (n=12), homogreft kostal kartilaj (n=12) ve alloplastik greft olarak dakron (n=12) kullanılan ratlarda klinik ve histopatolojik inceleme sonuçlarını birbiri ile kıyaslamaktır. Her birinde 12 rat bulunan 3 grup oluşturuldu. I.Grup'da otogreft kostal kartilaj kulanılarak trakeal rekonstrüksiyon yapıldı. II. Grup 'da % 70 alkol içerisinde bekletilerek hazırlanan homogreft kostal kartilaj kullanılarak aynı işlem yapıldı. III. Grup'da ise greft olarak dakron kullanıldı. Deneklerin hepsi postoperatif 90. gün sakrifiye edildi. I. Grup ve Il.Grup'da birer denek komplikasyonlar nedeni ile kaybedildi. Trakeal kesit alanları arasında her üç grup arasında anlamlı bir fark tespit edilmedi (p>0,005).
Özet (Çeviri)
10-Summary: The purpose of the present study is to compare the clinic and histopathological results of rats used an autograft costal cartilage (n=12), a homograft costal cartilage (n=12) and dacron alloplastic graft (n=12). Three different groups each consisting 12 rats were composed. In the first group, tracheal reconstruction was made by using autograft costal cartilage. The same surgical procedure was made in the second group by using homograft costal cartilage preserved in the 70% alcohol. In the third group, dacron was used as a graft material. All subjects were sacrified on the 90 day, postoperatively. In the first and second group, one subject was lost because of the complications. There was not a statistically difference among three groups compared tracheal section areas (p>0,005).