Uç organ hasarı gelişmemiş hipertansif acillerde sol ventrikül duvar gerilimi ile QT dispersiyonu arasındaki ilişki
  1. Tez No: 137933
  2. Yazar: POLAT DURUKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT PEKDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
1. ÖZET Hipertansif bireylerde mortalite nedenleri sol ventrikülün sistolik ve diyastolik disfonksiyonu, hipertrofisi, koroner arter hastalığı, aritmiler ve ani ölümdür. QT dispersiyonu (QTD) ölçümü miyokardial repolarizasyon heterojenitesinin değerlendirilmesinde noninvaziv bir yöntem olarak kullanılmakta ve aritmik olaylarla birlikte olduğu düşünülmektedir. Çalışmanın amacı hipertansif urgency hastalarında afterload artışına bağlı sol ventrikül duvar gerilimi ve QT dispersiyonu arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Çalışma koşullarına uygun hastalarda hipertansif dönemde ve Na- nitroprussid ile ortalama kan basıncı %10 düşürülmüş dönemde standart 12 derivasyonlu yüzey elektrokardiyografi kaydı alınarak QTD ve QTc dispersiyonu (QTcD) hesaplandı. Ekokardiyografi ile sol ventrikül geometrik yapısı saptandı. Çalışmaya alınan 76 hastanın yaş ortalaması 57.29±11.3, %68.4'ü kadındı.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT Mortality of hypertensive patients is due to systolic and diastolic dysfunction and hypertrophy of left ventricle, coronary artery disease, arrhythmias and sudden death. Measurement of QT dispersion (QTD) is a non-invasive method for evaluation of heterogenity of myocardial repolarization and it is thought to accompany arrhythmogenic events. Aim of this study is to investigate the relation between QTD and left ventricular wall stress caused by an increase in afterioad in hypertensive urgency patients. Standart 12-lead surface electrocardiographic records of patients matching inclusion criteria were taken in hypertensive period and period in which mean blood pressure lowered 10% by Na-nitroprussid and then QTD and corrected QTD (QTcD) were calculated. Left ventricular geometric patterns were determined by echocardiographic measurements. Mean age of 76 patients included to the study was 57.29±1 1.3 and 68.4% of them were women.