İntihar davranışı nedeniyle acil servise başvuran hastaların sosyodemografik ve psikiyatrik özelliklerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 137932
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET AK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Çalışmada, Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalma D 1.01. 2000 ile 30.06.2003 tarihleri arasında intihar davranışı nedeniyle başvuran 620 olgu incelenmiştir. Olgular sosyodemografik özellikler, kronolojik veriler, fiziksel ve ruhsal sağlık durumu, çevresi ve ailesi ile ilişkileri, geçmişteki intihar girişimleri,kullanılan yöntem, konulan psikiyatrik tam ve klinik sonuç açısından incelenmiş ve bu konudaki literatür gözden geçirilmiştir. Çalışmaya katılan hastaların 201(%32,4)'i erkek, 419(%67,6)'u kadındı ve yaş ortalamaları 27,83±11,76 idi. Olguların 15-24 ve 25-34 yaş gruplarında yoğunlaştığı görüldü. İntihar girişiminde bulunanlarda kadın/erkek oram 2,2/1, tamamlanmış intiharlarda ise kadın/erkek oram 1/3 olarak bulundu. Hastaların %62,4'ünü ilkokul mezunları oluşturdu. Çalışmada, ev hanımlığı ve öğrencilik en çok görülen meslekler olarak bulundu. Hastaların %81,3'nün düşük sosyoekonomik düzeye sahip olduğu tespit edildi. Çalışmada hastaların, %56,8'inde sosyal desteğin kötü olduğu bulundu. Hastaların %16,8'inin fiziksel, %39,2'sinin daha önceden tanısı konulmuş bir psikiyatrik hastalığı vardı. Hastaların %15'inde alkol bağımlılığı bulundu, %89,4'ünün ilk intihar girişimi olduğu tespit edildi. Hastaların intihar saatleri incelendiğinde; 2000-2400 saatleri arasında pik yaptığı görüldü. İntihar yöntemi olarak hastaların %80,3'ü yüksek dozda ilaç, %14,4'ü insektisit alımım seçmiştir. İlk sırada kullanılan ilaç, %39,6 ile antidepresanlardı. Antidepresanları %16,5 ile analjezik-antienflamatuvarlar izledi. Depresif bozukluklar %48,3 ile yaklaşık hastaların yarısında tespit edildi. %40,2 ile akut stres bozukluğu ikinci sırada tespit edilen tam oldu. Acil Servis personelinin intihar girişimi olgularına gerekli hassasiyeti gösterme konusunda bilgilendirilmeleri ve intihar girişiminde bulunan her olgunun atlanmadan psikiyatriye sevk edilmesi gerektiği görüşündeyiz. Bunun gelecekteki olası bir intihar tehlikesinin önlenmesi açısından yararlı olabileceğini düşünmekteyiz. 56
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the study, 620 attempted suicide cases had been studied in the Department of Emergency Service of Meram Medical Faculty of Selçuk University, between 01.01.2000 and 30.06.2003. Patients were examined by socio-demographic features, chronological datas, physical and psychological health conditions, relationship with environment and family, suicide attempts in the past, used method, settled psychological diagnosis and the literature was investigated about that subject. 201 men (32,4%) and 419 women (67,6%) patients participated to the study and their avarage age was 27,83±11,76. It seemed that phenemenon became intense between 15-24 and 25-34 ages Woman/man ratio was found 2,2/1 in who attempted to commit suicide and 1/3 in who completed the suicide. Housewifes and students were found most seemed professions in the study.lt was determined that 81,3% of patients had low socio-economic level. 56,8% of patients were found that they had bad social support. 16,8% of patients had physical and 39,2% of patients had formerly diagnosed pshychological illnesses. 15% of patients were found alcoholic and also it was fixed that this is first suicide attempt of 89,4% of them. When the suicide hours were examined, it seemed that it became intense between 2000-2400. 80,3% of patients had chosen to take overdose drag and 14,4 % of them had chosen to take insecticid. The drugs which were used in the first range were antidepressants with 39,6 % and then analgesic/anti-inflammatorys followed antidepressants with 16,5 %. Depressive disorders had been fixed about half of the patients with 48,3%. Acute stress disorder had been diagnosed in the second frequency. We think that Emergency Service personnel must be become conscious about showing the required sensitiveness and each patient which attempts to commit suicide must be sent to the psychiatry. We think that this could be useful to prevent probable dangers of suicide in the future. 57