Deneysel kronik florozis oluşturulmuş tuj ırkı koyunlarda eritrosit SOD, CAT ve GSH-Px aktivitelerinin araştırılması
  1. Tez No: 138201
  2. Yazar: SENA ÇENESİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLA ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
66 5. ÖZET Bu çalışmada deneysel kronik florozis oluşturulmuş Tuj ırkı koyunlarda eritrosit süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT) ve glutatyon peroksidaz (GSH-Px) aktivitelerinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın hayvan materyalini ortalama 1 yaşında ve canlı ağırlığı ortalama 31 ±2 kg olan 20 adet sağlıklı Tuj ırkı koyun oluşturdu. Deneme grubundaki koyunların içme suyuna 4 ppm NaF ilave edildi. Çalışma süresince kuru ot ve içme suyu ad libitum olarak verildi. Kronik florozis oluşum sürecinin saptanması amacıyla günlük olarak idrar flor konsantrasyonu ve idrar pH'sı ölçüldü. 38 haftalık çalışma sonucunda idrar flor konsantrasyonu ortalama 16 ppm düzeyine ulaştıktan sonra uygulama sonlandırıldı. Kontrol grubu koyunların eritrosit SOD, CAT ve GSH-Px aktiviteleri sırasıyla 3234.5±27.9 U/gHb, 24.26±0.86 k/Hb, 83.1±2.8 U/gHb; deneme grubu koyunların ise sırasıyla 1365.9±27.7 U/gHb, 29.31±0.72 k/Hb, 118.2±10.4 U/gHb olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
67 6. SUMMARY Aim of this study was to investigate the superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT) and glutathione peroksidase (GSH-Px) activities of erythrocytes of Tuj sheep that were placed under chronical experimental fluorosis. For that purpose, one-year-old 20 healthy Tuj sheep, with a mean body weight of 31±2 kg, were used. Experimental sheep received 4 ppm NaF in daily prepared drinking water. Water and hay were provided ad libitum throughout the study period. For the observation of progress of chronic fluorosis, daily measurements were carried out in urine samples for the determination of level of fluor and pH. Addition of NaF into the drinking water was terminated when urine fluorine concentration reached up to mean 16 ppm after a study period of 40 weeks. For the control group, SOD, CAT and GSH-Px activities of erythrocytes were 3234.5±27.9 U/gHb, 24.26±0.86 k/Hb, 83.1 ±2.8 U/gHb and for the experimental group they were 1365.9±27.7 U/gHb, 29.31 ±0.72 k/Hb and 118.2 ± 10.4 U/gHb, respectively.