Kars yöresi ineklerinde dişi genital sistemi üzerinde patolojik incelemeler
- Tez No: 138202
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Patoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
6. ÖZET Bu çalışma ile Kars ilinde ineklerde infertilite sebebi olabilecek genital organ bozuklukları ortaya konularak, klinik hekimlerine ve yetiştiricilere ışık tutmak amaçlanmıştır. Çalışmada farklı ırk ve yaştan, 300 ineğin genital organları incelenmiş ve bunlardan 52'sinde (% 17,33) çeşitli patolojik bulgular tespit edildi, incelenen genital organlardan ovaryumda % 5.33, oviduktta % 2.33, uterusta % 10, servikste % 4.66 ve vaginada % 7 oranında değişik patolojik bulgular tespit edildi. Ovaryumda, % 2.33 oranında hipoplazi, % 0.33 oranında eksessiv anomali, % 1 oranında ovaritis, % 1 oranında folliküler kist, % 0.66 oranında luteal kist ve % 0.33 oranında parovariyan kist tespit edildi. Oviduktta, % 2.33 oranında yangısel değişiklikler görüldü. Uterusta % 10 oranında yangısel değişiklikler görüldü.Servikste, % 4.66 oranında servisitis görüldü.Vaginada, % 0.33 oranında Gartner kanalı kisti, % 0.33 oranında, bartolin kisti, ve % 6.66 oranında vaginitis görüldü. Bu çalışmayla Kars ilinde inek genital organ bozukluklarının yaygın olarak görüldüğü, ilk defa ortaya kunulmuştur. Bu bozuklukların yöre ineklerinde sıkça rastlanan infertilite sorunlarına ve dolayısı ile, ciddi ekonomik kayıplara neden olabileceği sonucuna varılmıştır. 26
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY This study aimed to investigate and identify disorders in genital organs which might cause infertility problems in cows slaughtered in Kars abattoir and to be of practical value to veterinary practitioners and animal breeders in the region. The reproductive tracts of 300 cows of different breeds and ages were examined and pathological changes were detected in 52 (1 7.33%) cows, as follows: in 5.33% of ovaries, in 2.33% of oviducts, in 10% of uteri, in 4.66% of cervices and in 7% of vaginas. The following pathological changes were identified in and around tho ovaries: hypoplasia (2.33%), excessive anomaly (0.33%), ovaritis (1%), follicular cysts (1%), luteal cysts (0.66%) and parovarian cysts (0.33%). In addition, inflammatory changes were observed in oviducts (2.33%), uteri (10%) and cervices (4.66%). In vaginas, 0.33% cystic Gartner's ducts, 0.33% Bartolin cysts and 6.66% vaginitis were observed. This is the first study to document genital organ disorders in cows in the province of Kars. Such disorders were found to be widespread and it was concluded that they contribute to the infertility problems frequently encountered in cows in the region and are therefore a source of serious economic loss. 27