Karışım ve seçmeli yemlemede etlik piliç rasyonlarına organik asit katkısının performans üzerine etkisi
Effect of organic acid supplementation and choice and semi-choice feeding on broiler performance
- Tez No: 138223
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET G. ÖNOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, etlik civcivlere organik asit katkılı ve katkısız karma yem verilmesinin (Deneme 1) 14. gün sonunda canlı ağırlık, yem tüketimi, yemden yararlanma ve ileum içeriği pH'sı üzerine etkileri, etlik piliç karma yeminin içerdiği buğdayın (% 30 oranında) kırılmış (klasik yemleme) veya tane halinde (karışım ve seçmeli yemleme) ile organik asit katkılı ve katkısız olarak verilmesinin (Deneme 2) 42. gün sonunda canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yemden yararlanma, karkas ağırlığı, karkas randımanı, taşlık, yürek, karaciğer, abdominal yağ ağırlıkları, ince bağırsak uzunluğu ve ileum içeriği pH'sı üzerine olan etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Deneme l'de toplam 352 adet etlik civciv kullanılmıştır. Civcivler eşey ayrımı yapılmaksızın kontrol ve deneme gruplarına rasgele ve eşit sayıda olacak şekilde dağıtılmıştır. Denemede 2 'de ise toplam 300 adet 15 günlük etlik civciv her grupta 50' şer adet civciv olmak üzere 6 gruba ayrılmıştır. Deneme l'de % 23 ham protein ve 3000 kcal/kg metabolize olabilir enerji içeren etlik civciv yemi kullanılmıştır. Deneme grubu rasyonu, kontrol grubu rasyonundaki mısır miktarından azaltılıp % 0.3 oranında organik asit katkısı yapılarak oluşturulmuştur. Deneme 2 'de ise % 20 ham protein ve 3150 kcal/kg metabolize olabilir enerji içeren etlik piliç yemi kullanılmıştır. Etlik piliç yemi 3 farklı yemleme yöntemi için bileşimi değiştirilmeden organik asit katkısız ve katkılı (% 0.3) olarak hazırlanmıştır. Etlik piliç yeminin bileşiminde % 30 oranında bulunan buğday, klasik yemleme uygulanan grubun rasyonuna kırılmış, karışım yemlemesi uygulanan grubun rasyonuna tane olarak karıştırılmıştır. Seçmeli yemleme uygulanan grubun rasyonu buğday katılmaksızın hazırlanmış ve bu gruba tane buğday ayrı yemlikte verilmiştir. Denemelerin her ikisinde de haftalık olarak canlı ağırlık ve yem tüketimi kaydedilmiş ve yemden yararlanma hesaplanmıştır. Deneme l'de 14. gün sonunda her iki gruptan rasgele 15 'er civciv alınarak ileum içeriği pH değerlerine bakılmıştır. Yirmi yedi gün süren Deneme 2'nin sonunda (42. gün) her gruptan rasgele 12 erkek, 12 dişi olmak üzere 24 etlik piliç seçilip kesilmiştir. Kesim işleminden hemen sonra her hayvana ait karkas ağırlığı, karaciğer, yürek, taşlık ve abdominal yağ ağırlıkları, ince bağırsak uzunluğu ve ileum içeriği pH'sı belirlenmiştir. Deneme l'de etlik civciv rasyonuna 0-14.
Özet (Çeviri)
Effect of Organic Acid Supplementation and Choice and Semi-Choice Feeding on Broiler Performance This study was conducted to determine effects of diets with or without dietary organic acid supplementation on broiler live weight, feed consumption, feed efficiency, and ileal content pH at day 14 (Experiment 1), and effects of feeding wheat (at 30% inclusion level) with or without dietary organic acid supplementation as ground (classical) and whole grain (fed as choice and semi-choice as mixed with concentrate) feeding on live weight gain, feed consumption, feed efficiecy, carcass weight, dressing percentage, gizzard, liver, heart, and abdominal fat pad weights, small intestine length and ileal content pH at day 42 (Experiment 2). In Experiment 1, a total of 352 broiler birds were used. No sexing was performed on these birds. Same number of birds were randomly distributed into dietary control and treatment groups. In Experiment 2, a total of 300 15 day old broiler birds were distributed into 6 groups each containing 50 birds. Broiler starter ration with 23% crude protein and 3000 kcal/kg metabolizable energy was used in Experiment 1. Dietary treatments were formed by replacing 0.3% corn with organic acid in control diet. In Experiment 2, broiler grower ration with 20% crude protein and 3150 kcal/kg metabolizable energy was used. Broiler grower ration with (0.3%) and without organic acid supplementation for all three feeding methods was prepared exactly the same without changing its composition. Wheat, which was added 30% into broiler grower ration, was included into broiler grower ration as either ground (classical feeding) or whole (semi-choice feeding). The ration for choice fed broilers was prepared without wheat in it and whole wheat was provided in a seperate feeder. In both experiments, weekly live weight and feed consumption were recorded and feed efficiency was calculated. In Experiment 1, ileal content pH was recorded in randomly selected 15 birds from both groups. In Experiment 2, 12 male and 12 female birds (24 total) from each treatment group were randomly selected and slaughtered at day 42 following a 27 day feeding period. Immediately after slaughtering these broilers, individual carcass weight, liver, heart, gizzard, and abdominal fat pad weights, small intestine length, and ileal content pH were recorded.