Şişman çocuklarda, egzersizin yağ dokusu kaybına olan etkileri
Effect of regular exercise on fat-mass in obese adolescent girls
  1. Tez No: 138388
  2. Yazar: ÖZLEM AĞCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY KOÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
6. ÖZET Giderek tüm dünyada yaygınlaşan bir sorun olan şişmanlığın önlenmesi ve tedavisi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, Sivas Kongre Lisesi'nde okumakta olan 29 kilolu kız öğrenciye on hafta süreyle haftada iki kez, 60'ar dakikalık egzersiz programı uygulanarak biriken yağ dokusunun azaltılmasını sağlamak amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın başmda ve sonunda öğrencilerin ağırlık, boy, yağ ve yağsız kütle ölçümleri yapılarak karşılaştınlmıştır.Değerlendirmeler sonucunda öğrencilerin ağırlıklarında, beden kitle indekslerinde (BKİ), yağ ve yağsız doku oranlarında (FM- FFM ) önemli azalma, fiziksel aktivite katsayılarında (FAK) ise artma olduğu saptanmıştır. Böylece düzenli egzersizin, obezitenin önlenmesi ve tedavisinde etkili olabileceği kanısına varılmıştır. Kn
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Preventation and therapy of obesity is of great importance, since it is a worldwide problem. Effect of exercising (a course of 10 weeks; one hr twice a week) is studied on 29 overweight female high-school students. Weight, height, fat mass (FM) and fat free mass (FFM) values belong to study group were measured. At the end of the study decreases in weight, BMI, FM, FFM and increase in PAL were observed. Thus, regular exercise seems to be effective in the control of obesity.