Erken postpartum dönemde hastanede verilen hemşirelik bakımının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 138389
  2. Yazar: HAVA ORHAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN PASİNLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırma, tanımlayıcı bir çalışmadır. Erzurum İli Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aziziye Araştırma Hastanesi Doğum Servisinde normal doğum yapan annelere verilen hemşirelik bakımını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma kapsamına 01.01.2001-01.03.2001 tarihleri arasında normal doğum yapan 104 anne alınmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu ve Eryılmaz tarafından geliştirilen Doğum Sonu Hemşirelik Bakımını Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programında değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, varyans analizi, Kruskal-Wallis testi ve Mann- Whitney U Testi kullanılmıştır. Araştırma kapsamına alınan annelerin demografik özellikleri en yüksek oranlara göre incelendiğinde; % 60.5'inin 15-29 yaş grubunda, % 45.2' sinin ilkokul mezunu, % 87.5'nin ev hanımı olduğu, % 90.4'nün sosyal güvencesinin bulunduğu, % 83.7'sinin il merkezinde oturduğu belirlenmiştir. Yine annelerin Obstetrik özelliklerine en yüksek oranlara göre bakıldığında; % 28 'inin 2. gebeliği olduğu, % 29. 8 'inin iki çocuğa sahip olduğu görülmüştür. Annelerin Doğum Sonu Hemşirelik Bakımını Değerlendirme Ölçeğinden aldıkları ölçek toplam puan ortalaması 70 olarak bulunmuştur. İlgili ölçeğin bakım alt boyut puan ortalaması 36.7, eğitim alt boyut puan ortalaması 33.3 olduğu görülmüştür. Annelerin yaş grupları, eğitim durumu, çalışma durumu, sosyal güvencesi, gebelik sayısı, refakatçi durumu, yattıkları oda tipi, verilen doğum sonu bakımdan memnun olma durumları ve emzirme zamanlarına göre Doğum Sonu Hemşirelik Bakımını Değerlendirme Ölçeğinden alınan puan ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamsız bulunmuştur (p>0.05). Annelerin bilgi almak istedikleri konular arasında en yüksek oranda (% 62.5) aile planlaması ve loğusalık bakımı ( % 33.6 ) yer almıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive type of study. It was carried out to evaluate nursing care given to the mothers having normal Labor in Maternity Department of Medicine Faculty Aziziye Research Hospital in Erzurum. 104 mothers having normal birth between the dates of 01.01.2001 and 01.03.2001 were included in the research. In the collection of the data, the Questionnaire form prepared by the researcher herself and the Assesment Scale of Postpartum Nursing care,developed by Mrs. Eryilmaz were used. The data obtained were assessed in SPSS packet program. In the evaluation of the data, the tests of percentage, Kruskal-Wallis test, Mann- Whitney U test and variance analysis were used. When the demographic features of the mothers included in the study were examined in terms of the highest proportions, it was determined that 60.5 % of them were in 15-29 age group, 45.2% of them were primary school graduates, 87.5 % of them were housewives, and 90.4 % of them had a social-security, and 83.7% of them were living in city-centre. İn addition, when the obstetric features of the mothers were examined in terms of the highest proportions, it was found out that 28 % of the mothers had pregnancy for the second time and 29.8 % of them had two children. The mothers' total score avarage they got from the Assessment Scale of Postpartum Nursing Care was found as 70. The care dimension score avarage of the scale concerned and the education sub-dimension score avarege were found as 36.7 and 33.3 respectively. With regard to the mothers' age groups, their education level, their working status, then- social security, the numbers of their pregnancy, the presence of their attendants their of room in which they stayed, the state of their satisfaction with the postpartum care given to them and their time of breast-feeding, the difference between the score avarages they got from the Assessment Scale of Postpartum Nursing Care was found as statistically insignificant (p>0.05). Among the subjects that the mothers wanted to get information about were family planning 62.5 % and the puerperium care 33.6 % in the highest proportions. Some suggestions have been made in the light of the data obtained from the research.