Doküman incelemelerinde bilgisayar yardımıyla geliştirilen yeni bir yöntem
A new computer assisted method on document examinations
- Tez No: 138410
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN VURAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Toksikoloji ve Adli Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
68 ÖZET Doküman İncelemelerinde Bilgisayar Yardımıyla Geliştirilen Yeni Bir Yöntem Bu çalışmada, adli makamları oldukça yoğun olarak meşgul eden değerli evrak üzerinde yapılan ilave veya sürşarj şeklinde yapılan sahtecilik türünün bilgisayar yardımıyla tespiti için bir yöntem ortaya atılmıştır. Kırtasiyecilerden temin edilen 25 farklı kalemle yazılan yazılar, bilgisayar ortamına aktarılarak, üzerinde grafik işlemciler yardımıyla ölçümler yapılmış ve yapılan istatistik hesaplamaları sonucunda bu kalem yazılarının birbirlerinden farklı oldukları bilimsel olarak ortaya konmuştur. Yapılan bu çalışmanın diğer mürekkep analiz yöntemleriyle karşılaştırılması yapılmış, diğer yöntemlere göre yetersiz veya üstün olduğu taraflar ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
69 SUMMARY A New computer assisted Method on Document Examinations In this study, it is theorized that, to clarify forgery which as addition, with aid of computer. Writings of 25 different pen was transferred to the computer environment. Some measurements are made with the aid of graphic software on these writings. After some statistical calculating, it is exposed differences of these pen's writings scientifically. This study is compared with other ink analyzing methods, and it is quarreled advantageous and disadvantageous sides of the method.