Ailesel yönden el parmak uzunluk farkları ve fizyolojik önemi
Familial traits of differences in finger lenghts concerning their physiological significance
  1. Tez No: 138421
  2. Yazar: MUKADDER OKUYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNER TAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
n I. OZET İnsanlarda, pirimatlarda el ve parmak gelişimi fetal evrede birbirine benzer daha sonra farklılaşmalar başlar. İnsanlarda el kavrama, yakalama, çevreyi şekillendirmek için kullanılır ve bu özellikleriyle de diğer canlılara üstünlük sağlar. Literatürde daha önce yapılan çalışmalar kadm ve erkeklerde işaret ve yüzük parmağın cinsiyet farkı gösterdiğini bildirilmektedir. Sunulan çalışmada ise parmak uzunluklarını açıklamak için cinsiyetin yeterli olamadığı, kalıtınım çok daha önemli olduğu fikri irdelenmiştir. Çalışma grubumuz kalabalık ailelerden oluşmaktadır. Aile sonuçlarımıza göre en önemli bulgumuz kadm ve erkeklerde benzerlik göstermekte olup yüzük parmak hem uzunluk hem de distal dilim olarak işaret parmağından uzundur. Yüzük parmak ve işaret parmak arasındaki fark kadınlara oranla erkeklerde fazladır. İkinci önemli bulgumuz ise el tercihine göre parmak uzunlukları değişmemektedir. Bu çalışmanın sonuçlarına göre işaret ve yüzük parmak uzunlukları ailesel kalıtıma bağlı olarak çeşitlilik göstermekte, ancak cinsiyete bağlı olarak değişmemektedir. Parmak kalıtımı Hox gen ailesinin kontrolünde gerçekleşmektedir. Atalarda görülen parmak özellikleri nesiller boyu kalıtlanarak devam etmektedir. Antropometrik bulgularımızın gen tetkikleriyle desteklenmesiyle daha sağlıklı sonuçlara ulaşılması mümkün olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
m II. SUMMARY In humans, as in nonhuman primates, the digits of the hand are similiar in lenght during early development. Subsequently, differentiation leads to a pattern of unequal finger lenghts. Hand is used to grasp, capture, from or produce object etc. and thanks to these features it provides human beings superiority over other livings things. In the earlier literature, it is reported that the lenght of ring and index fingers is sex indicator. In this study, it is argued that genetics factors are much more distinctive than sex to account for the finger lenghts. Our research group consist of large families. According to the results, the most significant findings is that the lenghts of ring and index fingers are similiar in both sexes. The length of ring finger is longer than index finger both in terms of lenght and distal extent; the lenght difference between ring and index fingers is more accentuated in men than women, these differences were not affected by hand difference. In was concluded that, (i) the lenght of index and ring fingers differ due to genetics factors rather than sex differences; (ii) the finger genetics is under the control of Hox gene; (iii) the characteristics of our ancestors' fingers passed through generations. The results suggest that our anthropometrics findings can be supported by genetic analysis to get more accurate results.