Statik esneklik geliştirici antrenman programının esneklik ve deri kıvrımları üzerine etkisi
The effect of static flexibility improving training on flexibility and skinfolds
- Tez No: 138422
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
rv ÖZET Esneklik genelde bir eklem etrafındaki hareket serbestliği şeklinde tanımlanır. Esnekliğin az olması sportif performans düşüklüğüne ve önemli kassal yaralanmalara yol açabilir. Bu çalışmanın amacı kız (n=20) ve erkek (n=20) öğrencilerde haftada 5 gün olmak üzere toplam 4 haftalık statik esneklik geliştirici antrenman programının fleksiyon ve ekstansiyon yönünde hareket genişliği ve ayrıca değişik vücut bölgelerinde deri kıvrım kalınlıkları üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Antrenman öncesi ve sonrası deneklerin boy ve kiloları ölçülmüş, fleksiometri ve ekstansiometri aleti ile esneklik ölçümleri, ve skinfold aleti ile de belirlenen 8 bölgeye ait deri kıvrım ölçümleri yapılmıştır. Haftada 5 gün, günde 15 dakika olmak üzere 4 hafta boyunca uygulanan statik esneklik antrenman programı kızlarda daha fazla olmak üzere erkeklerde ve kızlarda esneklik (fleksibilite) artışına neden olmuştur. Antrenman öncesi yalmz fleksiyon yönündeki, antrenman sonrasında ise hem fleksiyon hem de ekstansiyon yönündeki esneklik düzeyleri kızlarda erkeklere nazaran daha yüksek bulunmuştur. Esneklik antrenmanı vücut ağırlığını etkilememiş ancak, çeşitli vücut bölümlerinde ölçülmüş olan deri kıvrımı kalınlıklarım azaltmıştır. Antrenman öncesi ve sonrasında kızlar ve erkekler birlikte değerlendirildiğinde esneklikle boy ve kilo arasında negatif yönde, bazı vücut bölgelerinden (örneğin, uyluk, triceps gibi) ölçülen deri kalınlıkları ile pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Fleksiyon ve ekstansiyon değerlerindeki artışın kızlarda erkeklere nazaran daha fazla olması kızların erkeklere nazaran daha esnek olduğunu göstermiştir. Deri kıvrımları (yağ dokusu) azaldığı halde vücut ağırlığında değişiklik olmaması vücut kompozisyonunun protein (kas dokusu) lehine etkilendiğini düşündürmüştür. Bu bulgular, gençlerde esnekliğin kısa sürede geliştirilebileceğini ve böylece sportif yaralanmaların önlenmesine katkı sağlayabileceğini düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Flexibility is generally defined as the range of movement of a joint. The decrease in flexibility may lead to decreases in sportive performance and also result in injuries. The aim of this study was to investigate the effects of static flexibility improving training five daysa week,15min a day for 4 weeks on the range of movement in the directions of flexion and extention and also the skinfolds in various regions of the body in male (n=20) and female (n=20) university students. Flexibility was assessed by a flexion meter and an extention meter in the beginning and at the end of the study. Height and weight of the subjects and skinfolds of 8 different body regions were also measured. Four weeks, 15 min at five days, static flexibility improving training increased the flexibility in both males and females. The improvement in flexibility in both flexion and extention directions was higher in females than males. While flexibility was higher in flexion direction before the training, it was higher in both flexion and extention directions after training in females compared with males. Although 4 week flexibility training five days a week, 15 min a day did not affect the body weight, it decreased the skinfolds. There was a negative correlation between flexibility (in both directions) and body weight and height, when male and females are treated as a group, while there was a positive correlation between flexibility and skinfolds of some body regions, such as thigh and triceps. The fact that the improvement in flexibility in both directions due to training was higher in females than males shows that females are more flexible than males. No change in body weight while the skinfold (fat) decreases due to training suggests that body composition is affected in favour of protein (muscle). In summary, this study shows that 4 week static flexibility improving training increases the flexibility in male and female students, in addition favourably affects the body composition. The results suggest that flexibility may be improved in young adults in a rather short period of time and thus may contribute to the prevention of sportive injuries.