Diabetes mellituslu olan ve olmayan periodontitisli gebe bireylerde dişeti oluğu sıvısı prostoglandin E2 düzeyinin incelenmesi
The investigation of gingival crevicular fluids prostoglandin E2 levels of diabetic and non-diabetic pregnant individuals suffering from periodontitis
  1. Tez No: 138461
  2. Yazar: FİLİZ ACUN KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET DAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET DİABETES MELLİTUSLU OLAN VE OLMAYAN PERİODONTİTİSLİ GEBE BİREYLERDE DİŞETİ OLUĞU SIVISI PROSTAGLANDIN E2 DÜZEYİNİN İNCELENMESİ Di Filiz ACUN KAYA Sistemik hastalıklar ve hormonal değişimler, periodontal hastalıkların komplike edici faktörleri olarak kabul edilirler. Diabetes mellitus periodontal hastalık için bir risk faktörü olarak belirlenmiştir ve diabetes mellituslu olan bireylerde, olmayan bireylere göre daha erken yaşta periodontal yıkım gözlenir. Gebelik sırasındaki hormon seviyelerindeki artış gingival inflamasyonda artışa ve gebelik gingivitisine neden olur. Gebelik gingivitisi, dolaşımdaki progesteron düzeyinin artması ile birlikte; gingival kapillerierin dilatasyonu, artan kaplller permaabilite ve eksudasyon gibi gingival mikrovasküler değişiklikler sonucu oluşur. Daha önceki çalışmalarda da; gebelik döneminde dolaşımdaki progesteron seviyesindeki artışın, gebelik gingivitisinin oluşumuna yol açan prostaglandin E2 (PGE2) salımmını stimüle ettiği hipoteze edilmiştir. Bizim çalışmamızın amacı, Diabetes Mellituslu olan ve olmayan periodontitisli gebe bireylerde dişeti oluğu sıvısı (DOS) PGE2 düzeyini saptamaktır. Araştırmamızda ayrıca DOS PGE2 düzeyi ile; klinik parametreler ve periodontal hastalık şiddeti arasındaki korelasyonların incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla klinik olarak periodontitis, tip II diabetes mellitus ve gebelik tanısı konmuş toplam 80 birey; diabetik gebe (I. grup), sağlıklı gebe (ll.grup), diabetik (III. grup) ve sistemik yönden sağlıklı (IV. grup) olmak üzere dört gruba ayrılarak değerlendirildi. Tüm bireylerde mevcut klinik durumu belirlemek amacıyla cep derinliği (CD), plak indeksi (PI), gingival indeks (Gl) ve gingival bleeding indeks (GBI) değerleri kaydedildi. Seçilen örnekleme bölgesinde bu ölçümlere ek olarak DOS hacmi de ölçüldü. DOS PGE2 düzeyi radioimmunoassay (RIA) yöntemi ile belirlendi. DOS PGE2 düzeyi I. grupta 38.27*26.08 pg/ml, II. grupta 39.13±23.19 pg/ml, III. grupta 61.88+28.71 pg/ml,n IV. grupta ise 13.30±4.953 pg/ml olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT THE INVESTIGATION OF GINGIVAL CREVICULAR FLUIDS PROSTAGLANDIN E2 LEVELS OF DIABETIC AND NON-DIABETIC PREGNANT INVIDUALS SUFFERING FROM PERIODONTITIS Dt Filiz ACUN KAYA Systemic diseases and hormonal changes have been implicated as complicating factors for periodontal diseases. Diabetes mellitus has been identified as a risk factor for periodontal disease, and individuals suffering from diabetes mellitus can experience periodontal destruction at an earlier age than non-diabetic individuals, Increased hormone levels during pregnancy can contribute to increased gingival inflamation. Pregnancy gingivitis consist together from the increased levels of progesteron in circulation and microvascular changes like gingival capillary dilatation and increased capillary permeability and axudation. In recent studies, it is also hypothesed that the increased levels of progesteron during pregnancy, stimulates the prostaglandin E2 (PGE2) release causing pregnancy gingivitis. The aim of this study is to determine the gingival crevicular fluid (GCF) PGE2 levels of diabetic and non-diabetic pregnants with periodontitis. Also, it is aimed to examine the correlations between clinical parameters and the severity of the periodontal disease by GCF PGE2 levels. Because of this aim, a total 80 invidual with clinic periodontitis, type II diabetes mellitus and diagnosed pregnants; are seperated into four groups,; diabetic pregnants (group I), non-diabeti pregnants (group II), diabetics (group III), systemic healthy (group IV) and examined. All inviduals proping depth (PD), pique index (PI), gingival index (Gl) and gingival bleeding index (GBI) scores are recorded to determine their clinical status. In addition to these scores, GCF volumes are also recorded from the same sampling sites. GCF PGE2 levels are determined by radioimmunoassay (RIA) method. GCF PGE2 levels are determined 38.27±26,08 pg/ml in group I, 39.13±23.19 pg/ml in group II, 61.88±28.71 pg/ml in group III and 13.30±4.953 pg/ml in group IV.