Diyabetus mellitus'da gözlenen mikrovasküler komplikasyonların prostaglandinler ile olan ilişkisi
The Relation of microvaskular complications observed in diabetes mellitus with prostoglandins
- Tez No: 102
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF SARIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET DİYABETUS MELLİTUS'TA GÖZLENEN MİKROVASKÜLER KOMPLİKAS- YQNLARIN PR OS TAG LAN D İNLERLE OLAN İLİŞKİSİ Bu çalışmada insulin, oral antidiyabBtik ilaçla ve diyet le tedavi edilen erişkin diyabetli kişilerle normal kişilerin serum PGBA düzeyleri araştırılmıştır. Normal ve erişkin diyabetliler sekse göre sınıflandı- rıldığında serum PGBA düzeylerinde bir Farklılık gözlemlenmemiş tir. Normal kişilere göre erişkin diyabetli kişilerin serum PGBA düzeylerinin artmış olduğu ve kullanılan değişik tedavi yöntemlerinin bu düzeyleri Farklı şekilde etkiledikleri göste rilmiştir. Kan glukoz düzeylerini ve serum PGBA düzeylerinin nor male döndürülmesinde, tedavidB kullanılan yöntemlerin, etkin liklerinin sırasıyla, insulin, oralanti* diyabetik ilaç ve di yet olduğu saptanmıştır.-63- Sikloksigenaz inhibitörü Aspirin' in normal ve insulin ile -tedavi gören kişilerin serum PBBA düzeylerini azalttığı gösterilmiştir. Tüm olguların PGBA düzeyleri ile kan glukoz düzeyleri arasındaki ilişki araştırılmış ve bunlar arasında pozitif bir korelasyon saptanmıştır. Hayvanlarda yapılan deneysel çalışmalarda ise normal ve alloksonla akut diyabet oluşturulmuş, sıçanların göz, pankreas ve böbrek dokularında PGBA düzeyleri incelenmiş ve diyabet oluşturulan sıçanların özellikle göz dokusunda olmak üzere bu dokularında PGBA düzeylerinin arttığı saptanmıştır. Sonuç olarak elde edilen bulgulara göre, diyabetle göz lenen mikrovasküler komplikasyonlarla PG'ler arasında bir iliş kinin olabileceği ve diyabetin tedavisinde kullanılan ilaçla rın ve diyetin serum PGBA düzeyleri üzerindeki etkinliklerine bakılarak, diyabetin komplikasyonlarının önlenmesi açısından Farklı etkilerinin olabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Relation of Microvascular Complications Observed in Diabetes Mellitus with Prostaglandins In this work, the serum prostoglandin-like activity levels of adult diabetic subjdcts treated with insulin, anti diabetic drugs and diet and those of normal subjects have been investigated. No difference in prostoglandin levels has been observed when normal and diabetic subjects were classified according to sex. It has been shown that in comparison to normal subjects the adult diabetic subjects had increased levels of prostoglan din-like aktivities and the different therapeutic methods emp loyed displayed varying effects on these levels. In returning the blood glucose and serum prostoglandin- likeectivitiy levels to normal, the effectiveness of the thera peutic methods employed has been established to be insulin, antidiabetic drugs and diet respectively. It has been shown that aspirin, a cyclooxygenase inhibi-?65- tor. decrecsed the serum prostoglandm-like activity levels of both normal cases and diabetic subjects treated with insulin. The interrelation between the prostoglandxn-like activity levels and blood glucose levels of all the subjdcts has been investigated and a positive correlation between these has been estabished. As For the experimental work conducted on animals, the prostoglandm-like activity levels in the ocular, pancreatic and renal tissues of normal rats as well as those with induced diabetes by making use of alloxan have been studied and it has been established that, particularly in the ocular tissue, the animals with induced diabetes had increased levels of prostog landin-like activities. In conclusion, in accordahce with the findings obtained, it may be said that there may be an interrelation between the microvascular complications observed in «diabetes and prosto- r glandin and, considering the effects of drugs and diet used-66- in the treatment of diabetes on the serum prostoglandxn-like activitiy levels, these may bear different effects in the prevention of the complications of diabetes.