Ratlarda indometazin ile oluşturulan ülser modelinde 'usnea longissima'dan elde edilen su ekstresinin antiülserojenik ve bazı antioksidant enzim aktiviteleri üzerine etkilerinin araştırılması
An investigation on the effects of water extract of usnea longissima on the antiulcerogenic and some antioxidant enzymes activities on the model of indomethacine induced ulcer in rats
- Tez No: 138510
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEHMİ ODABAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, raflarda indometazin ile oluşturulan ülser modellerinde Usnea longissima liken türünden elde edilen su ekstresinin (in vivo) antiülserojen etkisi araştırıldı. İndometazin ile oluşturulan ülser modelinde, 6 adet raf dan oluşturulmuş deney grupları kullanılarak Usnea longissima'mn farklı dozlardaki (50, 100 ve 200 mg/kg) su ekstresinin antiülserojen aktivitesi negatif kontrol (sadece indometazin uygulanan) ve ranitidin (pozitif kontrol) grupları ile mukayese edilerek belirlendi. Usnea longissima' nın su ekstresinin 100 mg/kg dozda, negatif kontrol grupları ile kıyaslandığında anlamlı bir antiülserojen aktivite gösterdiği tespit edildi. Gözlenen antiülserojen aktivite ile antioksidan savunma sistemi arasındaki ilişkiyi anlamak için, su ekstresinin total antioksidan aktivitesi tiyosiyonat metodu kullanarak belirlendi. Antioksidan aktivite ölçümleri trolox ve askorbik asitle (pozitif kontrol) mukayese edilen Usnea longissima' nın su ekstresinin ılımlı bir antioksidan aktiviteye sahip olduğunu gösterdi. Bunlara ilaveten, antioksidan enzim aktivitelerinin antiülserojen aktivite üzerine olan etkilerini açıklamak için, gastrik hasarlı rat mide dokularında antioksidan enzimlerden süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT) ve glutatyon s transferaz (GST) enzimlerinin aktiviteleri belirlendi ve kontrol gruplarındaki mide dokularındaki enzim aktiviteleri ile karşılaştırıldı. İndometazin uygulanan dokularda SOD ve GST aktiviteleri kontrol (sağlıklı) gruplarına göre azalırken, CAT aktivitesi ise bunların aksine artmıştır. Bu sonuçlar, gastrik hasar oluşumunda serbest radikallerin üretildiğini ve indometazinin antioksidan savunma sisteminde önemli rol oynayan bu enzimlerin aktivitelerini olumsuz etkileyerek ülser oluşumuna katkı sağladığını göstermektedir. Usnea longissima' nın su ekstresi ve ranitidin ile muamele edilmiş dokularda indometazinin aksine SOD ve GST aktivitelerinin artırılması, katalaz aktivitesinin ise azaltılması gastrik mukozada üretilen reaktif oksijen (ROS) radikaUeıinin ülser oluşumundaki olumsuz etMerinin azaltıldığım doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
An investigation on the effects of water extract of Usnea longissima on the antiulcerogenic, and some antioxidant enzymes activities on the model of indomethacine-induced ulcer in rats. In this study, the antiulcerogenic effect of water extract obtained from a lichen species, Usnea longissima in ulcer models induced by indomethacin was investigated, in vivo. In the experimental groups that consisting of 6 rats, the antiulcerogenic activity of water extract at 50, 100 and 200 mg/kg doses was determined by comparing the negative control groups (only treated with indomethacin) and ranitidine groups (positive control). 100-mg/kg dose of the water extract of Usnea longissima exhibited a siginificant antiulcerogen activity as compared to negative control groups. In order to discuss the relationship between antiulcerogen and antioxidant defence systems, total antioxidant activity of water extract of Usnea longissima was evaluated by using the thiocyanate method. The water extract of Usnea longissima showed a moderate antioxidant activity when compared with the trolox and ascorbic acids, which were used as positive antioxidant controls. In addition, the activities of antioxidant enzymes such as superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT) and glutathione S-transferase (GST) were determined in the gastric damaged stomach tissues of rats and compared with that of the control groups to expound the effects of antioxidant enzymes on the antiulcerogenic activity. The activities of SOD and GST in mdomemacm-administrated tissues reduced, contrarily the CAT activity increased. These results suggested that free radicals are produced in the gastric mucosal damage and indomethacin also effects negatively to the activities of the enzymes, which play an important role in antioxidant defence systems. In contrast to mdomethacme-adminisrated tissues, the increase in the activities of SOD and GST and the decrease in the activity of CAT in the water extract of Usnea longissima and ranitidine administrated- tissues, supports that the reduction of negative effects of reactive oxygen (ROS) radicals, produced in gastric mucosa.