Usnea longissima Ach.liken türünden izole edilen difraktaik asitin indometazin ülseri üzerine koruyucu etkisi ve in-vivo antioksidan özelliklerin araştırılması
An investigation on the protective effects of diffractaic acid isolated from Usnea longissima Ach. on the indomethacine-induced ulcer model in rats and its in vivo antioxidant properties
  1. Tez No: 156892
  2. Yazar: YASİN BAYIR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FEHMİ ODABAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
EX ÖZET Bu çalışmada, Usnea longissima Ach. liken türünden izole edilen difraktaik asit (DA)'in ratlarda indometazin (İND) ile oluşturulan ülser modelindeki koruyucu etkisi (in vivo) araştırıldı. Her bir deney grubu 6'şar rattan oluşturuldu. 25, 50, 100 ve 200 mg/kg dozlarda DA, 50 mg/kg dozda ranitidin (RAN, pozitif kontrol) ve 25 mg/kg dozda İND (negatif kontrol) oral yolla verildi. DA'yı süspansiyon haline getirmek için kullanılan (%1'lik CMC) çözeltisi İND ile birlikte ayrı bir grup olarak deneye alındı. DA'nm olası etkilerini gözlemek için bir deney grubu da İND uygulamaksızın yalnızca 100 mg/kg dozda DA verildi. Çalışmalarda kontrol grubu olarak kullanılmak üzere bir gruba da musluk suyu verildi.
Özet (Çeviri)
X SUMMARY An investigation on the protective effects of diffractaic acid isolated from Usnea longissima Ach. on the indomethacine-induced ulcer model in rats, and its in vivo antioxidant properties. In this study, the gastro-protective effect of diffractaic acid (DA) isolated from a lichen species, Usnea longissima Ach. in indomethacin induced ulcer model in rats was investigated, in vivo. Each of the experimental groups consisted from 6 rats. DA at 25, 50, 100 and 200 mg/kg doses, ranitidine at 50 mg/kg dose (positive control) and indomethacin at 25 mg/kg dose (negative control) administrated per orally. %1 CMC solution, used to prepare homogeneous suspension of DA, with indomethacin is taken under control as another group. 100 mg/kg of DA is administrated to healthy rats without indomethacin to understand the effects of DA.