Psoriazis vulgarisli hastalarda kemik mineral yoğunluğu
- Tez No: 138512
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP UTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
54 ÖZET Psoriazis kronik inflamatuar bir dermatozdur. Patogenezinde tip 1 sitokinler rol oynamaktadır. Psoriazisde salınan sitokinlerin osteoporoz patogenezinde rol alan sitokinlere benzerliklerinden dolayı ve psoriazis tedavisinde kullanılan topikal körtikosteroidlere bağlı gelişebilecek kemik mineral yoğunluğundaki değişiklikleri saptamayı amaçladık. Bu amaçla Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Polikliniği'ne başvuran ve psoriazis vulgaris tanısı alan toplam 33 hasta çalışmaya alındı. Kontrol grubu olarak 23 sağlıklı hastane personeli çalışmaya katıldı. Tüm hastalar ve kontrol grubunun lomber ve femur kemik mineral yoğunlukları (KMY) ölçüldü ve kemik metabolizmasını etkileyen birtakım biokimyasal tetkikler istendi. Hasta ve kontrol grubunun kemik mineral yoğunlukları arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Erkeklerde lomber bölgede t skoru hasta grubunda kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı derecede azalmış olarak bulundu(p0,05). Hastalık sürelerinin ve kullanılan topikal kortikosteroidlerin kemik mineral yoğunlukları üzerinde oluşturdukları değişiklikler istatiksel olarak anlamlı bulunmadı (p>0,05). Sonuç olarak; psoriazis vulgaris'in KMY üzerine herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
55 SUMMARY Psoriasis is a chronic inflammatory dermatosis in which type I cytokines play a role in pathogenesis. These cytokins also have a role in pathogenesis of osteoporosis. The patients having psoriasis mostly use topical corticosteroids which may cause osteoporosis. In this study, our aim was to determine the change of bone mineral density in psoriasis vulgaris patients. For this reason; 33 patients who refered to Erciyes University Faculty of Medicine Department of Dermatology and were diagnosed as psoriasis vulgaris were included in this study. Healty 23 hospital personnel comprised control group. Lomber and femur bone mineral density were measured and some biochemical measurements which effect the bone metabolism were carried out in all patients aad control groups. There was no statistically significant difference between patient and control groups' bone mineral density (p>0,05). However, there was significant difference between male patient and control groups' t scores. There was no statistically significant difference between female in patient and control groups. And there was no significant difference in bone mineral density because of the disease period and the topical corticosteroids used. As a result, there was no effect of psoriasis vulgaris on bone mineral density. However male patients' t scores were significantly low compared to control group.