Akciğer tüberkülozunda serum leptin ve tümör nekroz faktör- alfa'nın rolü
The role of serum leptin and TNF-alfa levels in pulmonary tuberculosis
  1. Tez No: 138513
  2. Yazar: HAKAN BÜYÜKOĞLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
7- ÖZET Tüberkülozlu olgularda hastaların immünolojik durumunu etkileyen ve hastaların en fazla yakınmalarına sebep olan belirtilerdeaabjriside kilo kaybıdır. Leptin kilo kontrolünde ve hücresel immünitede belirgin rol oynamaktadır. Leptinin tüberküloz hastalanndaki etkilerini araştırmak için aktif tüberkülozlu 29 olgu ve hastaların yaş grubuna uygun herhangi bir alt hastalığı olmayan sağlıklı 1 9 olgu kontrol grubu olarak çalışmaya alındı. Tedavi öncesi ve altı aylık tedavi sonrası leptin ve TNF-cc ölçümleri yapıldı, kontrol grubuyla karşılaştırıldı. Tedavi öncesi ve sonrası VKI, kilo, akciğer grafileri değerlendirildi. Tedavi öncesi leptin 1.65(0.16-63.7), tedavi sonrası leptin 2,46(0. 19-52.63) idi. Leptin düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük bulundu (PO.05). Leptin seviyesi VKI ve ateş arasında anlamlı ilişki tespit edildi. Vakaların tedavi öncesi VKİ 19.85±2.91 kg/m2, tedavi sonrası VKİ 23.23±3.62kg/m2 olarak, tedavi öncesi TNFa 3922.69± 11.97, tedavi sonrası TNF-al 7.50+8.36 olarak tespit edildi. Tedaviyle TNF-a düzeylerinde düşme tespit edilmesine rağmen istatistiksel olarak anlamlı değildi(P>0.05). TNF-a düzeyleri ile leptin düzeyleri arasında ilişki tespit edilmedi. Akciğer grafisinde tedavi sonrası sekel lezyon görülen olgularda leptin düzeyi daha düşük olarak bulundu. Sonuç olarak tüberkülozun neden olduğu kilo kaybı leptin salımmındaki artışa bağlı olarak ortaya çıkmamaktadır. Muhtemelen kilo kaybına ve uzamış enflamasyona bağlı olarak leptin üretimi azalmaktadır. 40
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE ROLE OF SERUM LEPTIN AND TNF-a LEVELS IN PULMONARY TUBERCULOSIS One of the most complaints of tuberculous patients which also affects the immune status is weight loss. Leptin plays an important role in cellular immunity and weigtht controle. In order to evaluate the effects of leptin in tuberculous patients 29 tuberculous patients and 19 healthy patients with no underlying disease with were included in this study. Leptin and TNF-a levels were measured before treatment and 6 months after onset of treatment. It was compared with the controle group BMI, weight and chest radiographs before and after the onset of treatmant were measured. The leptin levels before and after onset of treatmant were 1.65 (0.16-63.7) and 2.46 (0.19-52.63) respectively. The leptin levels of tuberculous patients were significantly lower then healthy patients (PO.05). There 41was correlation between leptin levels and BMI and fever. The BMI before treatment was 19.85±2.91 and 23.23±3.62 kg/m after treatment. The TNF-a level before treatmant was 22.69±11.97 and 17.50±8.36kg/m after treatment. Although there was a reduction in the leptin levels with treatmant, it was found to be statistically not significant (PXX05). There was no correlation between leptin and TNF-a levels. Leptin levels were lower in patients who had sequele lesion on chest radiographs. In conclusion increases of leptin levels does not cause the weight loss seen in tuberculous patients. Probably weight loss and persistant inflamation decreases the leptin levels. £,.** 42