Kordon kanı mononükleer hücrelerinin immünfenotipik karakterizasyonu ve NK aktivitesi
Characterization of mononuclear cells of cord blood and NK activity
- Tez No: 138579
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNNUR DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
6. ÖZET Hematolojik ve genetik bozukluklarda, primer immün yetmezliklerin tedavisinde hematopoetik kök hücre transplantasyonuna ihtiyaç duyulmaktadır. Kemik iliği transplantasyonunda, doku uyumu tam olmadığı zaman karşılaşılan GvHD riski, HLA-uyumlu donörleri bulmadaki zorluklar araştırmaları yeni kök hücre kaynaklarını bulmaya yöneltmiştir. Kordon kanı ile yapılan transplantasyonlarda, kemik iliği ve periferik kana oranla daha az GvHD görülmesi ve zengin kök ve progenitor hücre içeriği sebebiyle kordon kanı kök hücreleri, son yıllarda artan sıklıkla kemik iliği transplantasyonlarına alternatif olarak kullanılmaya başlanmıştır. Çalışmamız, kordon kanındaki lenfosit altgruplarını belirlemek ve ayrıca kordon kanı doğal öldürücü hücrelerin sitotoksik aktivitesinin incelenmesi amacıyla normal bir gestasyonu takiben dünyaya gelen 5 gönüllüden alınan kordon kanı örneklerinde yapıldı. Lenfosit altgrup oranları ve NK sitotoksitesi flow sitometri ile saptandı. Kordon kanı örnekleri, anne ve kontrol periferik kan örnekleri ile karşılaştırıldı. Kordon kanı mononükleer hücrelerinin, anne periferik mononükleer hücreleri ile karşılaştırıldığında, yüksek oranda B lenfosit yüzey molekülü CD19 ve HLA-DR, bunun aksine düşük oranda total T lenfosit yüzey molekülü CD3 ve sitotoksik T lenfosit yüzey molekülü CD8 ekprese ettiği saptanmıştır. Yardımcı T hücre yüzey molekülü CD4 ekspresyonu açısından kordon ve anne periferik kanında anlamlı bir fark saptanmamıştır. Kordon kanı, NK (CD16+CD56+) ve CD34+ hücre oranının, anne ve kontrol periferik kan oranlarına benzer olduğu ve NK hücrelerinde bulunan KIR reseptörlerinden, CD161, CD158a, anti Hu-KIR molekül ekspresyonunun kordon venöz kanında, anne periferik kanına göre yüksek olduğu görülmüştür. Kordon kanı NK hücreleri ile erişkin periferik kan hücreleri arasında, sitotoksite açısından anlamlı bir fark saptanmamıştır. Sonuç olarak, çalışmamızda kordon kanı, lenfosit ve lenfosit altgrupları açısından, erişkin immün sisteminden sayı ve orantısal olarak farklılık göstermesine karşılık, sitotoksik aktivite açısından hem kordon venöz kanında hem de erişkin periferik kanında anlamlı bir fark saptanmamıştır. 50
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Hematopoietic stem cell transplantation is required in the treatment of hematologic, genetic disorders and in primary immun deficiencies. The risk of GvHD occurring in mismatch of HLA typing and the difficulties of finding HLA matched donors inclined studies to find new sources of stem cell. Because of low occurrence of GvHD and rich content of stem cell and progenitor cells in transplants with cord blood, cord blood cells have been used increasingly as an alternative method in bone marrow transplantations in recent years. Our study was performed in samples of cord blood of 5 volunteers born after a normal gestation to demonstrate the lymphocyte subsets and to investigate the cytotoxic activity of natural killer cells. Percentages of lymphocyte subsets and NK cytotoxicity was determined by Flow Cytometry. Cord blood samples were compared to peripheral blood samples of maternal and control samples. Cord blood, compared to maternal peripheral mononuclear cells, was found to express high B lymphocyte surface molecules CD19 and HLA-DR; but showed low expression of total T lymphocyte surface molecule CD3 and also CD8, which is characteristic for cytotoxic T lymphocytes. No difference was found in expressions of CD4 being a surface molecule for T helper cells, in cord and peripheral maternal blood. Content of NK (CD16+CD56+) and CD34+ cells in cord blood was found to be similar to maternal and control peripheral blood samples, and CD161, CD158a, Anti Hu-KIR molecule expressions, which are KIR receptors of NK cells were higher in venous cord blood compared to maternal peripheral blood. No difference was determined in NK cells of cord blood compared to adult peripheral blood cells in terms of cytotoxicity. In conclusion, although our study demonstrated differences of lymphocyte and lymphocyte subsets in terms of count and ratios in cord blood compared to adult immun system, no difference was observed in cytotoxic activities of venous cord and adult peripheral blood samples. 51