Preeklampsi ve eklampsilerde plasental lipit peroksidasyon hasarı, plasental patoloji ve klinikle ilişkisi
  1. Tez No: 138751
  2. Yazar: MEHMET GÜVERÇİNCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAHİN ZAFEROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
1. ÖZET Amaç: Çalışmanın amacı, sağlıklı ve preeklamptik gebelerde serum Ferritin, plasental Malondialdeh.it (MDA) düzeylerini karşılaştırıp, plasental patolojiyi incelemek; bu parameterlerin preeklampsi indikatörü olup olamayacağını belirlemek ve maternal ile fetal klinik bulgularla korelasyonunu değerlendirmektir. Materyal-Metod: Çalışmaya prospektif olarak, preeklampsi ve eklampsi tanısı ile yatırılarak takip ve tedavileri yapılan 83 olgu ile sistemik hastalığı olmayan 30 kontrol olgusu dahil edildi. Hasta grubunu; 15 hafif preeklampsi, 23 süperimpoze preeklampsi, 23 ağır preeklampsi, 22 eklampsili olgu oluşturmakta idi. Çalışmada olguların serum ferritin düzeyleri, plasental MDA değerleri, plasental patoloji sonuçlarının maternal ve fetal klinik bulgularla korelasyonu değerlendirildi. İstatistiksel işlemler; Varyans Analizi, Kruskal-Wallis testi, Student t testi, Mann Whitney U testi, %2 (ki-kare) testi, korelasyon katsayısı ile değerlendirildi. Bulgular: Gruplar MDA açısından değerlendirildiğinde, en yüksek plasental MDA düzeyi 28.79 (10.7-230.8) umol/gram protein ile eklampsi grubunda idi. Serum ferritin düzeyi de benzer şekilde eklampside belirgin olarak artmıştı (176 (27.5-1039) ng/ml). Yenidoğan ünitesine yatış, süperimpoze preeklampsi grubunda % 65.2 ile en yüksek oranda iken, kontrol grubunda gözlenmedi. Fetal mortalite, süperimpoze preeklampsi grubunda % 4.3, ağır preeklampsi grubunda % 17.4, eklampsi grubunda ise % 22.7 idi. Maternal ölüm ise sadece eklampsi grubunda bir hastada tespit edildi.Plasental patoloji bulguları, hasta grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu. Doğum ağırlığı ve kordon pH, perivillöz fibrin depolanması olan olgularda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşük bulundu. Sonuçlar: Klinik bulgularla korelasyon gösteren plasental MDA düzeyi ve patoloji bulguları yanısıra; artmış ferritin düzeyleri, yeni başlamış preeklampsinin indikatörü olabileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY Objective: The aim of study was to compare serum ferritin, placental MDA levels in healthy and preeclamptic patients, to examine placental pathology and to determine if these parameters could be preeclampsia indicators and to corralete them with maternal and fetal clinic outcomes. Material-Methods: Eighty-three preeclamptic and eclamptic women and 30 control patients without systemic disease were included in the study. Study group consisted of 15 mild preeclampsia, 23 superimposed preeclampsia, 23 severe preeclampsia and 22 eclampsia patients. Serum ferritin, placental MDA levels and placental pathologies were evaluated. Statistics included variance analysis, Kruskal-Wallis test, student t test, Mann Whitney U test, %2 tests and correlation coefficient. Results: The highest MDA was 28.79 (10.7-230.8) umol/gr protein in the eclampsia group. Serum ferritin level was similarly high in the eclampsia group 176 (27.5-1039) ng/ml. The highest neonatal care unit admission was %65.2 in the superimposed preeclampsia, none in the control group. Fetal mortality was %4.3 in superimposed preeclampsia group, %17.4 in severe preeclampsia group and %22.7 in eclampsia group. Maternal death was in only one patient. Placental pathologic features were statistically higher in the study group. Birth weight and cord pH were statistically lower in patients with perivillous fibrin deposition. Conclusions: Placental MDA and pathologic features were correlated with clinical parameters. Increased ferritin levels can be used as a predictor to determine new onset preeclampsia.