Kamusal bir açık alan olarak kentsel kıyı düzenlemelerinin irdelenmesi, İzmir Kordonboyu örneği
The Discussion of the designation of urban waterfront as a public open area for example İzmir Kordonboyu
- Tez No: 138801
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
n ÖZET Kentsel kıyı alanlarının planlanması ve tasarlanması süreci günümüzde en çok sorunlarla karşılaşılan konuların başında gelmektedir. Kentsel kıyı alanlarının düzenlenmesi sırasında geçirilen sürecin oldukça uzun olması ve çok karmaşık bir yapıdan meydana gelmesi, yapılacak çalışmalarda istenilen sonuçların alınmasını oldukça zorlaştırmaktadır. Kentsel kıyı alanlarının düzenlenmesi sorunu, özellikle İkinci Dünya savaşından sonra ulaşım olanaklarının gelişmesi sonucunda sanayi tesislerinin kent içindeki kıyı bölgelerini boşaltmaları ile ortaya çıkan terk edilmiş alanlarla başlamıştır. Günümüzde gelişmiş ülkelerdeki kentsel kıyı alanlarının düzenlenmesi uzun yıllar boyunca yapılan araştırmalar ve uygulamalar sonucunda belirlenen planlama ve tasarım kriterleri ile belirli standartlara oturmuştur. Fakat ülkemizde izlenen politikalara ve yapılan uygulamalara bakıldığında bizdeki anlayışın birkaç bank ve ortada yeşil alandan öteye gitmediği görülmektedir. Yerel yönetimlerin kıyı alanlarına uzun yıllar boyunca sadece rant getiren bir alan mantığıyla bakması, bu tür mekanların kentliler için sosyal yararlarının göz ardı edilmesine sebep olmuştur. Halbuki bu olgu planlama ve tasarım sürecinde göz önüne alınması gereken çok önemli bir etkendir. Bu yüzden de kentsel kıyı alanlarının planlanması sırasında sadece mühendislik dallarından değil sosyal bilimlerden de faydalanılması gerekmektedir. Bu tezin hazırlanmasındaki temel amaç, bu tür alanlarla ilgili yapılacak çalışmalarda sürecin başlangıcından itibaren izlenmesi gereken yolu ve disiplinler arasındaki bağlantıları oldukça sade bir biçimde ortaya koymaktır.m Ayrıca kentsel kıyı alanları gibi oldukça karmaşık yapıda bir planlama ve tasarım sürecine sahip olan kamusal açık alanların düzenlenmesinde, farklı meslek gruplarından olan bir çok profesyonelin doğru bir şekilde bir araya getirilmesi ile sağlıklı bir bilgi akışının sağlanması ve bu kişilerin yaptıkları çalışmalara gerekli yerlerde katılımın sağlanarak nasıl yön verilebileceği de irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The procedure of the plaining and designing of the urban waterfront is coming of the top of the teams which have the most problems. It becomes too difficult to take the results which we want, because of the length of the procedure of the planning and the designing of the urban waterfront and the occurring it in a complex structure. The design problem of the urban waterfront has started at the areas which have come out after being left the waterfronts by the industrial activities at the result of the improvement of communication and transportation especially after the 2nd World war. Now the designation of the urban waterfront areas in the developed countries has reached to the specified standardization by the determinations after long investigations and designing criterias. But if he looks at the political and technical applications in our country, we see that our understanding dose not go ahead from some sitting elements and a little bid green area. The municipalities have looked at the urban waterfront areas as a mater of income material for long years, and this caused to the forgetting the social benefit of this raums for the public where as, this is a very important factor affecting design and planning process. Because of this, it must be taken the benefit of not only engineering branches but also social sciences. The purpose of preparing this thesis is to put the links among the disciplines and the metology which must be followed after the beginning these procedure of what will be done in the works related whit this areas in a simple form. Additionally, in the designation of public and open areas which have very complexive planning and design procedure like urban waterfront areas, with thebringing together many professionals from many different professions in a correct way, it is being criticized the obtaining of a healthy knowledge circulation and the orientation of the works of these personal by the contribution in necessary intervals.