Economical analysis of power generating systems
Güç üretim sistemlerinin ekonomik analizi
- Tez No: 138802
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT TÜRKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Mechanical Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hidrolik ve Su Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
IV ÖZET Türkiye enerji ithal eden bir ülkedir, yarıdan fazla enerji ihtiyacı ithal enerjiden karşılanmaktadır. Neredeyse tamamı ithal edilen doğalgaz Türkiye'nin enerji ihtiyacının %17 sini karşılamaktadır. Uzun vadeli planlara gore bu oran 2020 yılında %37'ye yükselecektir. Büyük miktarda doğalgazın, doğalgaz çevrim santrallerinde elektrik enerjisine dönüştürülmesi planlanmaktadır. 2010 yılında 21,1 milyar m3/yıl doğalgazın 18.850 MW kurulu güc oluşturan 125,5 Gwh/yıl'lık elektrik enerjisine dönüştürülmesi öngörülmektedir. Bu tez doğalgazın Türkiye'ye getirilip burada elektrik enerjisine dönüştürülmesiyle, doğalgazın çıktığı yerde elektriğe dönüştürülüp elektrik enerjisi olarak Türkiye'ye taşınmasının ekonomik kıyaslamasını amaçlamaktadır. Doğal gaz çevrim santrali yapım ve işletme maliyetinin her iki durum içinde eşit olacağı varsayılmaktadır. Bu durumda kıyaslama, birim enerji içeren doğal gazın taşınmasıyla, aynı miktarda enerji içeren elektriğin taşınmasına dönüşmüştür. Kıyaslamanın sonucu olarak, birim enerji içeren doğal gazm taşıma maliyeti 3,4.10“5 cent/Kcal olurken, birim enerji içeren elektriğin taşıma maliyeti 73.10”5 cent/Kcal olarak bulunmuştur. Bu durumda doğalgazı üretildiği yerden Türkiye'ye getirip Türkiye'de elektrik enerjisine dönüştürmek daha uygundur. Anahtar kelimeler : iletim, doğal gaz, elektrik, iletim maliyeti, ekonomik analiz.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT Turkey is an energy importing country, more than half of its energy requirement being met by imports. Natural gas covers 17% of Turkey's total energy demand, which is nearly all imported. According to long time planning this share will increase to 37% in 2020. It is planned that a great deal of imported natural gas will be converted to electric energy in natural gas based thermal powerhouses. In 2010 it is estimated that burning 21,1 billion m3/year of natural gas will produce electricity energy which amounts 125,5 Gwh/year and this constitutes 18.850 MW installed capacity. This thesis aims economical comparison of carrying natural gas from foreign country and produce electricity in Turkey to producing electricity in foreign country and carrying that electricity to Turkey. It is assumed that cost of building and operating of a powerhouse does not differ wheresoever natural gas is produced in Turkey or place where natural gas produced. In this situation this comparison is simplified to comparison of transportation cost of natural gas, which involve unit energy to cost of electricity which involve same amount energy. As a result of this comparison, unit cost of transportation of energy as gas is found as 3,4.10'5 cent/Kcal where unit cost of transportation of energy as electricity is 73.10s cent/Kcal. Therefore carrying natural gas and producing electricity in Turkey option is found out to be more appropriate. Keywords : transmission, natural gas, electricity, cost of transmission, economical analysis.