Assessing the performance of hybrid sequential batch biofilm reactor (HSBRR)
Hibrit ardışık kesikli biofilm reaktör´ün (HAKBR) performansının değerlendirilmesi
- Tez No: 138812
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ALPASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Biofilm yapısı, morfolojisi ve populasyon dinamikleri konusunda son on yıldır giderek artan bilgi birikimi, biofilm (bağlı büyüme) proseslerine olan ilgiyi artırmakta ve başarılı konfigürasyonlann elde edilebilmesini sağlamaktadır. Özellikle batık biofilm prosesleri, gelişen yüksek biokütle sayesinde daha az hacimde daha yüksek giderim sağlamaları, şok yüklere karşı dirençleri, basit ve kısa start-up süreleri, sistem performansının çökeltim tankından bağımsız olması gibi avantaj lan nedeniyle giderek yoğunlaşan sıklıkta uygulama alam bulmaktadırlar. Sunulan tez kapsamında farklı batık biofilm sistemlerinin işletme koşullarının tek bir ünitede gerçekleşmesini olanaklı kılan, böylelikle uygulamalarda probleme neden olan dezavantajların ortadan kaldırılmasını sağlayan, daha verimli, güvenilir ve ekonomik arıtmayı mümkün kılan yeni bir hibrit sistemin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Hibrit Ardışık Kesikli Biofilm Reaktör (HAKBR) olarak isimlendirilen bu yeni teknoloji akışkan-yatak ve sabit-yatak biofiltre koşullarım fiziksel filtrasyon işlemi ile bMeştirmektedir. İşletim ardışık (doldur-boşalt) olarak gerçekleştirilmektedir. Sistem performansının araştırılması ve optimum işletme koşullarının bulunması amacıyla bir pilot ölçekli model gerekli sistem ekipmanları ile birlikte laboratuarda kurulmuştur. Bu model üzerine çeşitli testler uygulanmıştır. Yürütülen araştırmada sistemin organik madde giderme performansı çıkış konsantrasyonları esas alınarak incelenmiştir. Ancak sistem gelecekte sıkılaştrnlacak deşarj standartlarım (nutrient v.b.) ekipman ve proses eklentilerine ihtiyaç duyulmadan karşılayabilecek nitelikte tasarlanmıştır.Deneysel çalışma süresince akışkan-yatak, sabit-yatak ve aşağı akışlı filtre süreçlerinin bir arada gerçekleştirildiği (hibrit) işletme koşullan uygulanmıştır. Bu işletme koşulları sırasında elde edilen performansın araştırılması amacıyla reaktör farklı organik yükler altında (düşük, orta ve yüksek) çalıştırılmıştır. Buna ek olarak sadece düşük organik yükleme altında genişletilmiş-yatak (expanded-bed) işletme koşulu da incelenmiştir. Araştırma sonuçları çeşitli batık biofilm süreçlerinin ardışık fazların iyi seçilmesi halinde bir arada kullanımınm organik madde gidermede basan sağladığım göstermektedir. Bu yaklaşım yenilikçi ve gelecek vadeden bir yaklaşımdır ve üzerinde daha çok inceleme yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Attached growth (biofilm) processes have received considerable attention in last decade because of the increasing knowledge about the structure, morphology, and population dynamics of biofilms. Particularly, submerged biofilm processes offer greater biomass concentration in the reactor with corresponding higher specific removal rates that allow small reactor volumes, greater volumetric loading rates, increased process stability towards shock loadings, high resistance to starvation periods and toxic loads, independence of the system to the performance of secondary settling tank, short-term and simple start up and often ease of operation due to omitting a sludge recirculation line. The major objective of this thesis is to implement a new hybrid system to make different submerged biofilm processes operational conditions coexist in the same unit possible without their inherent drawbacks that limit their applications to achieve more efficient, effective, stable and economical treatment Hybrid sequential batch biofilm reactor (HSBBR) is the new generic term used to describe this new technology which combines fluidized-bed and/or fixed-bed conditions with subsequent physical filtration in a single unit that is operated periodically in a fill and draw mode. HSBBR was experienced for the purpose of investigating the performance of the system and to determine the optimum operational parameters. A, pilot scale set-up was implemented in the laboratory with the principal components and various tests were carried out In tiie conducted research, organic matter removal performance of the HSBBR was performed by considering the effluent concentrations and the system wasIV designed to comply with possible future treatment limitations such as nutrient removal without any need of additional equipment. Throughout the experimental research, different operational conditions were maintained in the same unit, namely“fluidized-bed”,“fixed-bed”, and“downflow filtration”. The performance of the reactor with different organic loading conditions (i.e.“low”,“medium”and“high”loadings) was observed. In addition,“expanded- bed”type of operation was investigated under low loading condition. Results indicated that hybrid operation of submerged biofilm processes gives very good performance in terms of organic matter removal if the subsequent operational phases are properly selected. It is innovative and promising approach, and need further investigation.