Protein liflerinin (yün, ipek) terbiyesinde enzimlerin kullanımı
Using of enzymes on treatment of protein fibers (wool, silk)
- Tez No: 138821
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERİH SARIIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
IV ÖZET Tekstil terbiye işlemlerinin çevre yükünün gittikçe kritik bir unsur olduğu günümüzde, ağır çevre yükü taşıyan sert kimyasallar yerine alternatif yumuşak kimyasallar ve biyo-işlemlere verilen önem gittikçe artmaktadır. Özellikle pahalı ve moda ürünler olan yünlü ve ipekli mamullerde, doğal özellikleri korunurken çevresel açıdan sorun yaratmayacak kimyasallar arayışı devam etmektedir. Bu çalışmada ham yünlü ve ipekli kumaşların ön terbiye ve bitim işlemlerinde farklı sınıflardan proteaz enzimlerinin kullanım olanakları araştırılmıştır. Bu amaçla Perizym AFW, Alcalase 2.5L, Savinase 16L ve Papain gibi ticari enzim preperasyonları yanında Pronaz, Proteinaz Bacillus, Proteinaz Bacterial, a-kimotripsin ve tripsin olmak üzere saf proteaz enzimleri ile denemeler gerçekleştirilmiştir. Ham yünlü ve ipekli kumaşların proteazlarla ön işleminin ardından asit, metal- kompleks, reaktif boyarmaddeler olmak üzere farklı sınıftan boyarmaddeler ile boyamalar gerçekleştirilmiştir. Enzimatik ön işlemlerin farklı sınıftan boyarmaddelerin boyarmadde alımı üzerine etkisi değerlendirilmiştir. İpekli örneklerde boyama sonuçlan marsilya sabunu ile yapılan ön işlem sonrasında elde edilen değerler ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca enzimatik ön işlem sonrasında bir hidrofil biyopolimer olan kitosanla ard işlemin yünlü örneklerin boyarmadde alım özelliklerine etkisi değerlendirilmiştir. Yünlü mamullerin keçeleşme ve çekme özelliklerine tek başına enzimatik, oksidatif ve katma işlemleri ve bunların çeşitli kombinasyonlarının etkisi incelenmiştir. Bu amaçla oksidatif madde olarak hidrojen peroksit ve sodyum hipoklorit; aditif madde olarak ise poliüretan, polisiloksan ve silikon esaslı maddeler ile kitosan kullanılmıştır. En iyi çekmezlik değerlerini sağlayan yöntemin tespitine çalışılmıştır.V Yün terbiyesindeki atıkların yüksek AOX-yükü ve çevreye zararları nedeniyle günümüzde yün terbiyesinde çevre dostu kimyasalların ve ılımlı kimyasal işlemlerin arayışı sürmektedir. Bu çalışmada, konvensiyonel işlemlere alternatif olarak çevre dostu enzimler ve biyopolimer kitosanm kullanımıyla tüm yün terbiyesinin çevre dostu olması ve AOX içermeyen alternatif işlemlerin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Anahtar sözcükler : Proteaz, yün, ipek, kitosan, absorbe edilebilir organik halojen (AOX), keçeleşmezlik, boyanabilirlik.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The importance of bio-processes and mild chemical so-called“soft-chemistry”processes were currently increasing. Especially, for wool and silk as expensive and fashionable material, the compatibility with environment and protecting of these fibres' nature properties were investigating. In this study, we used proteases based on different origins for pretreatment and finishing of raw wool and silk fabrics. On account of this aim, our experiments were carried out enzymatic treatments with commercial protease preparations such as Perizym AFW, Alcalase 2.5L, Savinase 16L and Papain as well as crude proteases such as Pronase, Proteinase Bacillus, Proteinase Bacterial, cx-chymotrypsin and trypsin. On the other hand, the effects of these pretreatments on dyeing rate were evaluated with regard to different class dyestuffs such as reactive, levelling acid, milling acid and metal complex dyestuffs. The results of dyeing rate of silk samples pretreated with proteases were compared to those pretreated with Marseilla soap. Moreover, the treated wool fabric with proteases were subsequently processed by chitosan, which was a hydrophile and natural polymer. Then the effects of the treatment on dyeing rate were determined. In addition, we studied with only the enzymatic, oxidative, additive processes and their various combination processes for improving the shrink-proofmg and anti- felting properties for the wool fabric. Used oxidative agents for this option were hydrogen peroxide and sodium hypochloride, whereas used additive agents wereVII these based on polyurethane, polysiloxane and silicone, especially, as well as chitosan. We aimed to determine the agent or combination providing the best results on according to improving shrinkproofing properties. To surveying the environmentally friendly chemicals and mild processes was promoting because of high AOX load and damage for environment of waste of wool plant. In this research, we aimed previously to achieve new zero-AOX processing alternatively to conventional processes such as Chlorine/Hercosett processing, and thus used environmentally friendly enzymes and chitosan as biopolymer. Keywords : Protease, wool, silk, chitosan, absorbable organic halogen (AOX), anti- felting, shrink-proofing, dyeability.