Use of disposable materials as belts in belt thickeners
Bant yoğunlaştırıcılarda bant yerine kullanılıp atılabilen materyallerin kullanılması
  1. Tez No: 138826
  2. Yazar: ECE DİLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Y ÖZET Atıksu antma tesislerinde, arıtma işlemi sonucunda önemli miktarda çamur meydana gelmektedir. Atıksu antma tesislerinden çıkan bu çamurların uzaklaştırılması mali açıdan atıksuyun arıtılması işleminden daha masraflı olmaktadır. Ayrıca çamurun depolanması işlemi de problem yaratmaktadır. Bu çalışmanın amacı, pahalı ve devamlı kullanılan ve yıkanan polyester bezler yerine sınırlı sayıda kullanılıp atılan ve ülkemizde üretilen ucuz bezlerin ekonomik olup olmadığım incelemektir. Bu nedenle, değişik kahnlıklardaki çamurlarda değişik bezlerin ne kadar çamur yoğunlaşması sağladığı incelenmiştir. Diğer bir deyişle, ham çamur ile bezden süzülerek yoğunlaşan çamurun katı madde oranlan incelenmiştir. Sızıntı suyunun da katı madde oram incelenmiştir. Bu bezin birkaç kere süzme işleminden sonra atılması ve yıkama işlemi yapılmamasının fizibilitesi ele alınmıştır. Piyasada bulunan ucuz ve beş farklı tipte bez deneysel çalışmalarda kullanılmak üzere seçilmiştir. Bu bezlerden hangisinin daha iyi yoğunlaştırma ve süzme kapasitesine sahip olduğunu belirlemek için belli hacimde çamurlar bu farklı bezler üzerine bir kere serilmiştir. Onbeş dakikalık yoğunlaştırma işleminden sonra, yoğunlaşmış çamurda ve filtratta Toplam Katı Madde tayini yapılmıştır. Aynca ham çamurun da Toplam Katı Madde miktarı ölçülmüştür. Yapılan bu deneylerde elde edilen Toplam Katı Madde değerlerine ve bez fiyatlarına göre yoğunlaştırma işlemi için en uygun kumaşın amerikan bezi olduğu görülmüştür. Tezin ikinci aşamasında, şartlandırma işleminin yoğunlaştırma işlemine etkisini araştırmak için şartlandınlmamış çamur, ve polimer, nişasta ve FeCb üe şartlandınlmış çamurlar farklı bezler üzerine yüklenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre şartlandınlmamış çamur ve şartlandınlmış çamur ile yapılan deneylerdeki sonuçlarVI arasında çok önemli farklar gözlenmemiştir. Şartlandıncı masrafları nedeniyle şartlandırma yapılmaması daha makul bulunmuştur. Son bölümde, her yükleme sonrası bezin üzerinde kalan yoğunlaşmış çamur ıspatula ile sıyrılarak temizlenmiştir. Bu temizleme işleminden sonra bez üzerine ikinci ve üçüncü kez çamur serilmiştir. Belt Thickener'da bez üzerindeki çamur daima alındığı için bu temizleme gerçek sistemde zaten yapılmaktadır. Bu nedenle ilave bir işlem değildir. Bu tekrarlı yüklemelerde daha çok çamur kullanılmış buna rağmen daha iyi yoğunlaştırmalar elde edilmiştir. Serilen çamur kalınlığı 4.4 cm ye kadar arttırılmıştır. Daha yüksek kalınlıklar da mümkündür. Bu yüklemelerde l m3 evsel atıksudan oluşan çamurun yoğunlaştırma işletme masrafı 2.9 cent olarak tahmin edilmiştir. Bu rakamın daha aşağılara çekilmesi mümkündür. Çünkü 1 m3 evsel atıksu arıtılması işletme masrafının 40 cent civarında olduğu düşünülürse rakam ümit vericidir. Teknik olarak yeterli görülen bu işlemin ekonomik olarak fizibilitesinin en azından pilot ölçekte bir tesiste incelenmesinde fayda vardır.
Özet (Çeviri)
nı ABSTRACT The great quantity of sludge has been occurred after treatment in wastewater treatment plants. Removing of these excess sludges, which is occurred in the wastewater treatment plants, is more expensive than the treatment of wastewater in point of financial. The storage of excess sludge is a problem as well. The aim of this study was to investigate whether cheap cloths, products of our own country, used in limited number are economical or not instead of expensive polyester belt that is continuously used and cleaned with back washing. Hence, the thickening rates of different cloths were researched for different thickness sludge. In other words, Total Solid (TS) content of raw sludge and TS content of thickened sludge, remained onto cloth, were examined. TS content of filtrate was also examined. The feasibility of disposal the cloth after using several times and the feasibility of any back washing were discussed Cheap and different types of cloths were selected to use in the experimental studies. To determine which cloth has better filtering and thickening capacity, same volume of sludge were loaded onto different types of cloths once. After 15 minutes, TS content were measured in the thickened sludge and in the filtrate. Besides, TS content of raw sludge was measured. According to obtained TS values and prices of the cloths, it was seen that the suitable cloth was unbleached muslin for thickening process. In second part, unconditioned sludge and conditioned sludge (with polymer, with FeCİ3 and with starch) were loaded onto different cloths to determine the effect of conditioning process. According to obtained results, it was observed that the results ofIV the experiments performed with unconditioned sludge and the results of the experiments performed with conditioned sludge were not significantly different It was reasonable that the sludge was loaded onto cloth without conditioning because of the costs of the conditioners. In last part, the thickened sludge, remained onto cloth, was cleaned by scraping with spatula after every loading. After cleaning, the sludge was loaded onto cloth twice and three times. The thickened sludge is always cleaned with scraper in belt thickeners. Therefore, scraping the thickened sludge is not extra process. In the repeated loadings, better thickening yields were obtained, although more sludge was loaded onto cloth. The loaded sludge thickness was increased to 4.4 cm. More than 4.4 cm sludge thickness is also possible. At these loadings, the cost of sludge treatment in the cost of 1 m3 wastewater treatment was determined as 2.9 cent. It is possible that this cost can decrease less than 2.9 cent. Because the cost of 1 m3 municipal wastewater treatment is approximately 40 cent, so this cost is promising. As the process seems to be sufficient in the technical point of the view; the feasibility studies of this process should be examined in a pilot plant scale.