Çimento döner fırını destek galesinde sonlu elemanlar yöntemi ile gerilme analizi ve gerilme yığılmalarının azaltılması
Cement rotary kiln stresses analysis and decreasing of stress stacking by using finite elements method
  1. Tez No: 138825
  2. Yazar: ULAŞ ERSİN KÜLEKCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ZOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
m ÖZET Çimento Döner Fırın Destek Role ve Mili, çimento fabrikalarında fırının altında firm ringi ile temas halinde bulunmaktadır. Çalışma esnasmda bir süre sonra rölede aşınma ve milde çatlamalar görülmektedir. Bu aşınma ve çatlamalar fırının röleye uyguladığı yük sonucunda meydana çıkan gerilmelerden meydana gelmektedir. Günümüzde bu gerilmelerin incelenmesi ve daha düşük gerilmeler etkisinde role ve milin tasarlanması çok önemlidir. Bilgisayarda role ve mil modelinin sonlu elemanlar yöntemi uygulanarak Elastoplastik analizi yapılmıştır. Mil, role üzerindeki firm yükü ile ilgili olarak, yüksek gerilmelerden etkilenmektedir.. Mile gelen yüklere göre milin çeşitli tasarımları düşünülmüş ve tekrar gerilme analizleri yapılmıştır. Role ve mile gelen yüklerin analizleri sonucunda ele alman modelde bilezik tasarımı önerilerinde bulunuldu. Anahtar sözcükler : Çimento döner fırını ve gale, sonlu elemanlar, gerilme dağılımı.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT Cement Rotary Kiln Support Roller and shaft is presented under the kiln, contact with kiln ring at the Cement Factories. After a few period, corrosions seem on the roller and cracks seem on the shaft at working. These corrosions and cracks are occured by stresses that applied on roller by kiln load. Nowadays, inspection of these stresses and, roller and shaft conception with more lower stresses effects are very important. Elastic-Plastic analysis of roller and shaft model had been created by using Finite Element Methods on computer. Shaft is effected from high stresses with respect to kiln load on roller. According to coming loads on shaft had been considered various conceptions and had been made stresses analysis again. The ring conception suggestions are made' in this model according to coming loads on roller and shaft analysed results. Keywords : Cement Rotary kiln and support roller, finite elements, stress distribution.