Restrictions on trade and payments for balance of payments adjustment: Jordanian experience (1968-1985)
  1. Tez No: 13894
  2. Yazar: ADLI KANDAH
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FİKRET ŞENSES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET TİCARET KISITLAMALARI VE ÖDEMELER DENGESİ AYARLAMALARI ÜRDÜN DENEYİMİ (1968-1985) Bu tez ticaret ve ödemeler dengesi politikalarının 1968-1985 dönemi boyunca Ürdün'ün ödemeler dengesine olan etkilerini analiz etmektedir. Çalışmanın ilk kısmı giriş niteliğindedir. İkinci kısım 1950-1985 döneminin Ürdün ekonomisini referans almakta ve gelişmekte olan küçük bir ekonominin ana karakterlerini Ürdün ekonomisinin ne derece uyum sağladığını sorgulamaktadır. Bunu izleyen üçüncü kı sımda, 1968-1985 dönemi içinde dış ticaretin ve gelişme lerin Ürdün ekonomisindeki önemi incelenmektedir. Dördün cü kısımda, aynı dönemde uygulanılan dış ticaret ve öde meler politikasının incelenmesi amaçlanıyor. Ticaret ve ödemeler dengesi kısıtlamalarının Ürdün ekonomisine olan etkileri beşinci kısmın içeriğini oluşturuyor. Çalışmanın altınca kısmı tezin sonucunu oluşturarak genel çıkarımlar koymaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RESTRICTIONS ON TRADE AND PAYMENTS FOR BALANCE OF PAYMENTS ADJUSTMENTS JORDANIAN EXPERIENCE C 1968- V9&5) This thesis analyzes the effect of the trade and payments policies on the Jordanian Balance of Payments during the 1968-1985 period. Chapter 1 is an Introductory chapter. Chapter 2 provides the main characteristics of a small developing economy with special reference to the Jordanian economy during the period 1950-1985 in order to determine the extent to which Jordan fits the characteristics of a small developing economy. Chapter 3 examines the importance of the external trade and its development in Jordan over the period 1968-1985. Chapter 4 explains the main foreign trade and payments policies that were used in Jordan in the 1968-1985 period. The effect of the restrictions on trade and on. the BOPs payments 1 during 1968-1985 is the concern of chapter 5. Finally, chapter 6 is the conclusion of this thesis..11