Bazı non-Newtonyen akışkan modellerinde boru içerisindeki akış probleminin çözümü
The Flow state at some models of non-Newtonian fluids in pipe
  1. Tez No: 139020
  2. Yazar: SERDAR KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR SOLMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
ÖZET Bu çalışmada Non-Newtonyen akışkanlar mekaniğinde bazı akış problemlerinin analitik çözümleri ele alınmıştır. Birinci bölümde Non-Newtonyen akışkan hakkında genel bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Non-Newtonyen bir akışkanın boru içerisindeki akışı incelenmiş ve akışkan modelinde bazı kabuller yapılarak yeni denklemler oluşturulmuştur. Daha sonra bunlar boyutsuzlaştırılmıştır*. Dairesel kesitli borularda akış durumu için hız ve debi denklemleri çıkartılmış ve analitik yönden incelenmiştir. Newtonyen durum ile karşılaştırılmış ve boru içerisindeki Power -Law akış durumu incelenmiştir. Üçüncü bölümde Non-Newtonyen bir akışkanın paralel iki plaka arasındaki akış durumu incelenmiş ve akışkan modelinde bazı kabuller yapılarak yeni denklemler oluşturulmuştur. Dördüncü bölümde Non- Newtonyen bir akışkanın dairesel kesitli bir boru içindeki ve paralel iki plaka arasındaki akışının analitik çözümleri yapılmıştır. Beşinci bölümde elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, Analytical solutions of some fluid-flow problems about Non- Newtonian fluids are considered. In the first chapter, the equations of situation of fluid are computed and the equations are converted to a nondimensional form. In the second chapter, analytical solutions of the system are examined. Exact analytical solutions of the equations are found and compared to each other for Newtonian state.The Power-Law flow state in pipe is examined. In the third chapter, the flow state of a Non-Newtonian fluid between two parallel plates is examined and making some assumptions new equations are formed. In the fourth chapter, analytical solutions of a Non-Newtonian fluid in a pipe of circular section and between two parallel plates are made. In the fifth chapter, all contusions are examined.