The Behavior of reinforced blockwork masonry columns under axial compression
Eksenel basınç altında donatılı beton blok yığma kolonlarının davranışı
- Tez No: 139339
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KARAKOÇ, YRD. DOÇ. DR. ORHUN KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET EKSENEL BASINÇ ALTINDA DONATILI BETON BLOK YIĞMA KOLONLARININ DAVRANIŞI Donatılı yığma kolonlar, düşey yükleri taşıyan ve yığma duvarlara yanal destek sağlayan yapı elemanlarıdır. Etriyelerle sarılmış olan donatılar, kolonun basınç ve eğilme yüklerine karşı mukavemetini ve sünekliğini artırır. Ayrıca, donatılı yığma kolonlar boşluklu beton blokların kullanılması ile kalıp ihtiyacını ortadan kaldırır. Bu tez çalışmasının kapsamında, donatılı beton blok yığma kolonlarının eksenel basınç altında taşıma gücü ve kırılma mekanizmaları deneysel ve analitik olarak incelenmiştir. Deney programı için, 190x190x390 mm çift boşluklu beton bloklar kullanılarak dokuz ünite yüksekliğinde altı adet kolon inşa edilmiştir. Ayrıca, dolgu betonu basınç mukavemetinin, taşıma gücü üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Deneysel çalışmaya ek olarak, donatılı yığma kolonların eksenel basınç altındaki nonlineer davranışının incelenmesi için, kolonlar üç boyutlu nonlineer sonlu elemanlar modellenmesi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE BEHAVIOR OF REINFORCED BLOCKWORK MASONRY COLUMNS UNDER AXIAL COMPRESSION Reinforced masonry columns are common structural elements which are used for supporting compressive vertical loads and providing lateral support to masonry walls. Reinforcement increases the column resistance to axial and flexural loading as long as it is confined by lateral ties. The reinforcing cage also confines the concrete core of the masonry columns and increases the ductility of the member. Reinforced masonry columns have the advantage of eliminating the need for formwork by using hollow block units. An experimental and analytical study was performed on the ultimate strength and failure mechanism of reinforced masonry columns under axial loading. A total of six columns were constructed as nine course high using 190x190x390 mm two core hollow concrete block units. The effect of using variable compressive strength of infill concrete on the ultimate strength was also investigated. In addition to the experimental study, three- dimensional nonlinear finite element modelling of the columns was developed in order to investigate the nonlinear behavior of reinforced masonry columns under axial loading, analytically.