A DSP processor based pulmonary pathology localization instrument using lung sounds
Akciğer seslerine dayalı DSP işlemcisi tabanlı solunum hastalıkları yer saptama aygıtı
  1. Tez No: 139338
  2. Yazar: UĞUR ÇİNİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KAHYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET AKCİĞER SESLERİNE DAYALI DSP İŞLEMCİSİ TABANLI SOLUNUM HASTALIKLARI YER SAPTAMA AYGITI Akciğer sesleri ve bu seslerin sıklık izgesi hastanın sağlık durumu ile ilgili değerli bilgiler içerir. Bu çalışmada, sayısal işaret işleyici donanımı kullanılarak çok kanallı akciğer sesleri toplama ve tanı sistemi kurulmuştur. Bu sistem ile hastanın değişik bölgelerindeki akciğer sesleri kaydedilip incelenebilir. Akciğer sesleri hava etkileşimli elektret mikrofonlar yardımı ile, hava akış bilgisi ise akış ölçer yardımı ile kaydedilmektedir. Kullanıcıya yardım etmesi ve toplanan verilerin kaydedilmesi amacı ile PC ortamında bir kullanıcı arabirimi geliştirilmiştir. Dört bölgedeki gerçek zamanlı ses kaydı tamamlandıktan sonra bu dört bölgenin iç soluma ve dış soluma evreleri ayrıştırılıp her birinin sıklık izgeleri gerçek zamanda hesaplanmaktadır. Sağlıklı ve hasta deneklerin akciğer sesleri ve bu seslerin sıklık izgelerinden oluşan bir veritabanı meydana getirilmiştir. Hasta ve sağlıklı deneklerin sıklık izgelerinden elde edilen parametrelerle yapılan istatistiksel çalışmalar sonucunda akciğerin dört bölgesi için tanı metodu sunulmuştur. İzgesel parametre olarak çeyrek izge noktalan esas alınmıştır. Sistem çok kanallı akciğer sesi kaydı alınmasında, akciğerin hastalıklı bölgesinin bulunmasında ve tıp öğrencilerinin eğitiminde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A DSP PROCESSOR BASED PULMONARY PATHOLOGY LOCALIZATION INSTRUMENT USING LUNG SOUNDS Lung sounds and their frequency spectra contain valuable information about the health condition of the patient. In this study, a multi-channel lung sound acquisition and diagnosis system based on digital signal processor hardware has been constructed. With this system, lung sounds from four designated localizations of the patient can be recorded and analyzed. Lung sounds are recorded using air coupled electret microphones and air flow information is recorded with a flowmeter. A user interface on the PC platform is developed for a user-friendly system and for permanent storage of the recorded data. After the sound recording from the four regions, frequency spectra of the inspiration and expiration phases of the four regions are calculated in real time. A database of healthy and diseased subjects has been built with the lung sounds and their respective frequency spectra. Using the statistical studies based on the frequency spectral parameters of the healthy and diseased subjects, a diagnosis algorithm for the four regions of the lung is presented. Quartile frequency points of the frequency spectra of the lung sounds are employed as spectral parameters. The system can be used for multi-channel lung sound data acquisition, for the localization of lung pathology, and for the education of the medical students.