A Regional electricity demand projection study to the year 2020 for Turkey
Türkiye için 2020 yılına kadar bölgesel elektrik talep tahmini çalışması
  1. Tez No: 139359
  2. Yazar: ARZU REZZAN SUNAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN OR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
vıı ÖZET TÜRKİYE İÇİN 2020 YILINA KADAR BÖLGESEL ELEKTRİK TALEP TAHMİNİ ÇALIŞMASI Bu çalışmada; geleceğe yönelik bölgesel elektrik talep analizi yapılmıştır. Bu konu bölgeler bazında elektrik dağıtım sistemlerinin özelleştirilmesi bakımından Türkiye için hassas bir önem taşımaktadır. Elektrik Piyasaları Denetleme Kurulu'nun gündeminde olan 13 dağıtım bölgesi dikkate alınarak, her bölgede dört ayrı sektör bazında istatistiksel regresyon analizi yapılmıştır. Her bir bölge ve sektörde; etki edebilecek çeşitli faktörler incelenmiş, farkları vurgulanmış ve tartışılmıştır. Bunun sonucunda farklı büyüme senaryoları gözönünde bulundurularak orta ölçekli talep tahminleri gerçekleştirilmiş ve sonuçlar yapılan diğer tahmin çalışmalarıyla kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT A REGIONAL ELECTRICITY DEMAND PROJECTION STUDY TO THE YEAR 2020 FOR TURKEY Forecasting of regional electricity demand is analyzed; this is a key factor in the privatization of electricity distribution on a regional basis, which is a current issue in Turkey. The recently established 13 distribution regions are considered and four sectoral projections are obtained for each, through statistical regression. In each region and sector, various combinations of possible influencing factors are investigated; differences are highlighted and dicussed. Medium term demand forecasts are obtained under different growth scenarios. Results are compared with the forecasts and models of other researchers.