Scheduled control design for the longitudinal and lateral directional motion of the F/A-18
F/A-18 ileri ve yanal yön hareketi için ayarlamalı denetim tasarımı
  1. Tez No: 139360
  2. Yazar: UFUK ARTUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET.. F/A-18 İLERİ VE YANAL YON HAREKETİ İÇİN AYARLAMALI DENETİM TASARIMI F/A-18 uçağının belli bir uçuş koşulunda ileri ve yanal yönlü hareketi için tutucu olmayan denetimciler tasarlanmaktadır. Tasarım için ayarlamalı çıktı geri beslemeli denetim kanunu kuUaiulmaktadir. Denetim problemi her uçuş koşulu için doyma sınırları ile birlikte bir bozucu zayıflatma problemine indirgenmektedir. Ayarlamalı ve ayarlamasız denetim kanunları tasarlanmaktadır ve kapalı devre sistemin her iki ileri ve yanal uçuş durumları için belirli pilot girdilerine tepkisinin sim- ulasyonu ile birbirleriyle karşılaştuılmaktadır. Her iki uçuş durumundaki pilot girdileri için istenilen manevralara kullanım kalite değerlerine göre karar verilmektedir. Kul lanım kalite değerleri aynı zamanda F/A-18 uçağının gerçek ve istenilen manevralarım karşılaştırmak için kullanılmaktadır. Ayarlamalı denetim kanunu tasarımı ile edim- ciler olabildiğince yüksek kapasitede kuUamlmaktadırlar. Ayarlamasız denetim kanunu tasarımında karşılaşılan tutuculuk ayarlama parametresine göre ayarlanan değişken parametreli denetimcilerle azaltılmaktadır. Denetim kanunu tasarımlarında L2 - * £2, £2 - * £00 ve Lco - » Loo-kazanç per formans ölçümleri kuUaJiılmaktadır. L2 - * Loo-kazanç performans ölçümü ayarlamalı ve ayarlamasız denetim kanunlarım karşüaştırmak içm kuhanılmaktadır. Bütün çözüm koşullan“Doğrusal Matris Eşitsizlikleri”olarak verilmektedir ve mümkün sayısal yazılımlarla çözülebilmektedirler. MATLAB LMI araç paketi ve MATLAB SIMULINK ortamı bu tezde loıhanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT SCHEDULED CONTROL DESIGN FOR THE LONGITUDINAL AND LATERAL DIRECTIONAL MOTION OF THE F/A-18 Non-conservative controllers for longitudinal and lateral-directional motion of F/A-18 aircraft are designed for a specific trim point using modern control design methods. Scheduled output feedback control law is used for the design. The control problem is reduced to a disturbance attenuation problem with additional saturation constraints on the actuators for each flight mode. Scheduled and non-scheduled control laws are designed and compared to each other by simulation of closed-loop system's response to specific pilot inputs for both longitudinal and lateral flight modes. Desired maneuvers for pilot inputs for each flight mode axe decided by handling quality evaluations. They are also used to compare the actual and desired maneuvers of F/A-18 aircraft. Actuators are used at high capacity as much as possible by scheduled control law design. The conservatism encountered in non-scheduled control law design is reduced by parameter-varying controllers adjusted according to a scheduling parameter. L12 -> L2, 1® - ? Loo and Loo -* £oo-gahi performance measures are used in control law designs. L% - * Loo-gain performance measure is used for comparison of scheduled and non-scheduled control law designs. All solvability conditions are expressed as“Linear Matrix Inequalities”(LMI's) and they can be solved by available numerical softwares. MATLAB LMI toolbox and MATLAB SIMULINK environment are used in this thesis.