Seismic evaluation of the Atatürk International Airport Terminal Building
Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminal Binası'nın sismik değerlendirmesi
- Tez No: 139362
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY, PROF. DR. CENGİZ KARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
ÖZET ATATÜRK HAVALİMANI DIŞ HATLAR TEMİNAL BİNASININ SİSMİK DEĞERLENDİRMESİ Bu çalışma, Atatürk Havalimani Dış Hatlar Teminal Binasinin periyodunu büyüterek deprem etkilerini azaltmak amacıyla kullanılan sismik taban izalatörlerinden sürtünme pandülü sistemini incelemektedir. Bu çalışma, deprem hasarlarını azaltan, deprem mühendisliği için yeni bir teknik olan sürtünme pandülünün avantaj ve dezavantajlarını incelemektedir. Bu tip izalatorün, binalarda oluşturduğu deprem etkilerini indirgeyici özelliğinin belirlenmesi temel amaç olarak benimsenmiş ve tez çalışması sonucunda bu özelliğin başarısı yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Sürtünme pandülü, yapıda pandül hareketi yapan yapısal bir mesnettir. İç bükey küresel sürtünme pandülünün yapı içerisinde herbir mesnete yerleştirilmesi deprem arımda yapının yumuşakça pandül hareketi yaparak salınımını sağlar. Terminal binasında sürtünme pandülü sisteminin kullanılmasının amacı yapı üzerinde oluşacak deprem etkilerini, izalatorün enerji yutma ve yapıya aktarılabilecek yatay yükleri kabul edilebilir sınırlar içerisine indirgeme özelliğine sahip olmasıdır. Sürtünme pandülü sisteminin yararlarını göstermek için, izole edilmiş ve edilmemiş terminal binaları için zaman tanım aralığında doğrusal olmayan deprem davranışı analizi yapılmıştır. Bu analizde beş deprem kaydı kullanılmıştır. Bunlar; Kobe (1995), Kocaeli (1999), El centro (1940), Taiwan (1986) and Loma prieta (1989) depremleridir. Deprem frekanslarmdaki değişimin binaların deprem davranışları üzerindeki etkileri de ayrıca incelenmiştir. Her iki sistemde, deprem kayıtlan, ivme, hız ve ötelenme davranışları, kolonlarda moment ve kesme kuvveti, sistem içerisindeki kinetik, potansiyel, sönümleme enerjileri, izalator içerisindeki kesme kuvveti etkileşimleri, kuvvet-öteleme davranışları hem X hem de Y doğrultulan için ayn ayn belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT SEISMIC EVALUATION OF THE ATATÜRK INTERNATIONAL AIRPORT TERMINAL BUILDING This study is focused on the seismic base isolator, Friction Pendulum, to be used as period lengthening and seismic demand reducing devices in The Atatürk International Airport Terminal Building. The work done in this M.S. Thesis is to reflect the advantages and disadvantages of the Friction Pendulum Bearing, which is an innovative technique in earthquake engineering to prevent structures from earthquake-induced damages. Fundamental objective is to prove this demand reduction behavior of the isolator by the derived studies, which are presented through the thesis. FP isolators are structural supports that use an innovative way to achieve a pendulum motion of the supported structure. By placing these concave spherical bearings at each support point, the structure sways with a gentle pendulum motion during earthquake ground shaking. The purpose of utilizing FPS is to reduce the earthquake response on the terminal building, by taking the advantage of the energy dissipation potential and the capability to limit the lateral forces that could be imposed to the structure. In order to exhibit the benefits of FPS, a nonlinear time history analysis is carried out for the seismic-isolated and the fixed-base cases. The analysis are carried out by utilizing earthquake records of; Kobe, Kocaeli, El centra, Taiwan and Loma prieta Earthquakes. The affect of change in the earthquake frequencies on the structural responses are also investigated. Earthquake excitation records of earthquakes in both directions, acceleration, velocity, displacement responses of the both systems in both direction of X and Y directions at master joint, time variation of input, kinetic, potential (strain), damping, energies of the whole structure, the interaction diagram for the two shear forces in the isolator, force-displacement plot for motion in both directions of the isolator, moment responses of the Frames both 3-3 and 2-2 local axis, are determined respectively.