An intrusion detection based on command usage profiling
Komut kullanımı profiline dayalı saldırı sezim yöntemi
- Tez No: 139368
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA KAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET KOMUT KULLANIMI PROFİLİNE DAYALI SALDIRI SEZİM YÖNTEMİ Bilişim sistemlerini saldırganlardan korumakta yalnızca insan denetiminin yeter siz kalmasından dolayı, saldırı sezim sistemleri kaçınılmaz bir hale gelmektedir. Saldırı sezim sistemleri, bilgisayarların yetkisiz veya kötü amaçlı kullanımının, eğer mümkünse böyle bir faaliyet oluşuyorken, saptanmasında kullanılır. Asıl amacı, saldırı sayışım en aza indirgemek ve saldırıları oluştuğu anda mümkün olduğunca çabuk belirlemektir. Bu tezde, saldırganların saptanabilmesi için bir dizi istatistiksel yöntem ince lenmiştir. Tezin amacı, sistemin normal kullanıcılarının komut kullanma profillerini oluşturmak ve normal profillerinden sapmaları araştırarak dahili saldırganları belir lemektir. Tezde, üssel ağırlıklı kayan ortalama metoduna ve dağılama uygunluk test lerine dayanan kullanışlı bir model önerilmiştir. Önerilen bütünleşik yöntem, komut profili oluşturma fikrini, Bayesian sezim, komut puanlama ve kontrol şemaları yöntemi ile birleştirmektedir. Bu yöntem, önce normal davranış komut profillerini oluşturmakta, daha sonra yakın geçmişte kullanılan komutların normal profilden ne kadar sapma gösterdiğini hesaplamakta ve üst kontrol Hmitinin üzerinde kalan sapmaları anormal komut kullanımı olarak, ya da başka bir deyişle saldırı amaçlı kullanılmış bir komut olarak belirlemektedir. Bu tezde, önerilen metodun eğitimi ve testi için benzetim yolu ile elde edilmiş ver- üer kullanılmıştır. Test aşamasındaki veriler kullanılarak, üç farklı deney sonucunda, önerilen metodun saldırı tespit etme oram ve yanlış alarm verme oranlarım hesa planmıştır. Çalışmanın sonuçlarından da anlaşılacağı gibi, önerilen yöntemin saldırı sezim oram çok yüksek, yanlış alarm verme oram ise çok düşük çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT AN INTRUSION DETECTION METHOD BASED ON COMMAND USAGE PROFILING In order to protect information systems from intruders, intrusion detection sys tems (IDS) are becoming indispensable because manual human supervision alone is ineffective. Intrusion detection systems are used in the identification of unauthorized or malicious behavior of computer activity, while such activity is ongoing if possible. The main idea of IDSs is to minimize the number of intrusions and to detect an intru sion as quickly as possible when it occurs. In this thesis, we study a number of statistical approaches for detecting intrud ers. The aim of this thesis is to create command usage profiles of legitimate users, and to detect internal intruders by seeking anomalies or deviations from the normal profiles. We propose a practical method based on exponentially weighted moving av erage (EWMA) techniques and chi-square statistics methods. The proposed method combines the idea of command profiling with Bayesian detection, command scoring and control charts framework. The proposed method builds command profiles of nor mal behavior, then computes the departure of commands in the recent past from the normal profile and detects departures above the upper control limit as an anomaly, most likely as an intrusion. In the thesis, we use artificial user data for training and testing phases. We display results for three different experiments. We compute the false alarm rate and the detection rate of the proposed method on the testing data. As can be seen from our results, the proposed method has a low false alarm rate and a high Bayesian detection rate.