Techniques of preparing zoning maps for liquefaction potential
Sıvılaşma potansiyeli haritalarının hazırlanma teknikleri
  1. Tez No: 139369
  2. Yazar: ZÜHAL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
ÖZET SIVILAŞMA POTANSİYELİ HARİTALARININ HAZIRLANMA TEKNİKLERİ Suya doygun gevşek kumlu zeminlerin deprem durumunda geçici mukavemet kaybına uğraması ve boşluk suyu basıncının artması sonucu efektif gerilmelerinin azalması olarak tanımlanabilecek sıvılaşma, deprem esnasmda oluşan zemin hasarlarının en önemli sebebidir. Sıvılaşma olayı genellikle jeolojik ve hidrolojik ortamlara bağlı olarak özellikle yeni oluşmuş yeraltı suyu seviyesinin yüksek olduğu kumlu ve siltli alanlarda meydana gelmektedir. Bölgenin deprem risk haritaları sıvılaşmaya bağlı zemin hasarlarının yerleşimini belirleyen sismolojik ve jeolojik faktörler ile birlikte kullanılarak o bölgenin sıvılaşma potansiyeline bağlı zemin hasarlarım gösteren haritalarının hazırlanmasında kullanılırlar. Dünyanın pek çok bölgesi için hazırlanmış; ek bölgeleme çalışması yapılması gereken veya ilave yapı parametreleri gerektiren veya geoteknik incelemelerin arttırılması gerektiğini gösteren bu haritalar planlamacılar, bina görevlileri, mühendisler ve diğer deprem güvenliğinden sorumlu kişiler için faydalıdır. Bu çalışmada, literatürde yer alan sıvılaşma potansiyeli haritalarının hazırlanma teknikleri anlatılmış, ülkemizden ve yurt dışından haritalama örnekleri incelenmiştir. Laboratuar ve arazi deneylerinin sonuçlarıyla bağlantılı olarak teorik analizler de kullanılarak, ufak bir endüstriyel bölgenin sıvılaşma potansiyeli haritasının hazırlanmasında seçilen bir haritalama tekniği uygulanmıştır. Yerleşim alanlarında depreme bağlı oluşan risklerin tam olarak değerlendirilebilmesi için sıvılaşma zemin hasar haritalarının önceden hazırlanması gerekmektedir. Sıvılaşma zararlarını azaltmanın tek yolu riskli bölgelerin haritalarının çıkarılmasıdır. Bu mütevazı çalışmanın gelecekte bu alanda yapılacak daha detaylı çalışmalara giriş niteliğinde bir rehber olarak hizmet etmesi umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT TECHNIQUES OF PREPARING ZONING MAPS FOR LIQUEFACTION POTENTIAL The liquefaction, which can be defined as the state existing when saturated loose sandy soil loses shearing strength temporarily and effective stresses are reduced as a result of increased pore water pressure, is a major cause of ground failures during earthquakes. It is generally restricted to certain geologic and hydrologic environments, primarily recently deposited sands and silts in areas with high ground water levels. The geologic and seismologic controls on the location of liquefaction induced ground failures are used in concert with maps of anticipated regional seismicity to compile maps showing the potential for liquefaction induced ground failure. These liquefaction potential maps which now exist for many regions of the world are useful to planners, building officials, engineers, and others responsible for seismic safety by delineating areas where extra zoning regulation, design measures, or geotechnical investigations may be required. In this study, after examining the criteria for the possibility of liquefaction in a given soil environment, the liquefaction potential mapping techniques, available in the literature, are reviewed and some of the national and international mapping examples are discussed. A selected mapping technique is applied to a small industrial zone as a case study using the laboratory and insitu test results, in conjunction with theoretical analyses. For a proper assessment of the seismic risk in urban centers the potential of the earthquake induced liquefaction ground failure hazard needs to be determined beforehand. Mapping of densely populated areas is the only way to decrease liquefaction risk. It is hoped that this humble study can serve as an introductory guide for more detailed future studies in this field.