Seismic design of industrial structures and facilities
Endüstriyel yapı ve tesislerin sismik dizaynı
- Tez No: 139372
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET.. ENDÜSTRİYEL YAPI VE TESİSLERİN SİSMİK DİZAYNI Endüstriyel kuruluşlar çevreye ve insanlara çok zararlı olan maddeleri kullanmaktadır. Bu maddelerin sızması yada endüstriyel yapıda meydana gelebilecek bir bozulma telafisi olmayan etkiler yaratabilir. Dünyamızda böyle felaketler yaşanmıştı. Endüstriyel yapılarda bozulma oluşturabilecek en büyük etmen depremdir. Bu nedenle bu yüksek önem arzeden yapılar ona göre dizayn edilmelidir. Bununla birlikte genel olarak kullanılan dizayn kodlan bazı istisnalarla beraber (köprüler, silolar, kuleler vb.) sadece normal binalara dizayn kuralları sağlar. Endüstriyel yapıların dizaynı, ayrıntılı olarak işleme ünitelerinin dizaynı bu kodlar tarafından sağlanmamaktadır. Bu çalışmada, normal binalar için varolan dizayn kodlarını adapte ederek endüstriyel binalara uygulanabilir hale getirmeyi ve gerekli olan koşullan belirleyip endüstriyel bina ünitelerine (işleme üniteleri, depo tanklan vb.) yeterli sismik direnç kazandırmayı hedefledik.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT SEISMIC DESIGN OF INDUSTRIAL STRUCTURES AND FACILITIES Industrial facilities use hazardous materials both to environment and population. Any leakage or damage in the structure may have intolerable effects. The world have experienced such disasters before. The most probable threat to industrial structures is an earthquake. Therefore, these“high important class”buildings should be designed accordingly. However, common seismic codes usually provide design rules for buildings only. Some extensions are available, as for bridges, silos, tower structures etc. The design of industrial structures, and in particular of processing units of industrial facilities, are not fully covered by these codes. In this study, we aimed to adapt the existing rules for buildings such that they become applicable to industrial structures and which additional provision have to be observed in order to achieve a sufficient seismic resistance of other industrial facilities, such as processing units, storage tanks etc.