Quality of service support in multishop Ad hoc networks using power control
Çok hoplamalı tasarsız kablosuz ağlarda güç kontrolü kullanarak servis kalitesinin sağlanması
  1. Tez No: 139371
  2. Yazar: ALPER TÜRKYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET ÇOK HOPLAMALI TASARSIZ KABLOSUZ AĞLARDA GÜÇ KONTROLÜ KULLANARAK SERVİS KALİTESİNİN SAĞLANMASI Günümüzde çok sayıda kişi hücresel telefon, avuçiçi ve dizüstü bilgisayarları gibi taşınabilir cihazlardan ayrı ayrı faydalanmaktadır. Bu cihazların birbirleriyle etkileşim içinde, hareketli olarak, kullanılması söz konusu olduğunda; istediğimiz anda ve istediğimiz yerde herhangi bir merkezi altyapıya ihtiyaç duymadan iletişim kurabilme olanağına sahip olacağız. Bu iletişimi sağlayan sistem ise Çok Hoplamalı Tasarsız Kablosuz Ağlardır. Çok Hoplamalı Tasarsız Kablosuz Ağlarda bütün üniteler serbestçe dolaşmakta olup, sabit bir altyapıya ihtiyaç duymamaktadırlar. Haberleşme ortamının paylaşılmakta ve iletişim ağlarının dinamik bir topolojik yapıda olması nedeniyle, Çok Hoplamalı Tasarsız Kablosuz Ağlarla servis kalitesini bağdaştırmak pek kolay bir iş değildir. Günümüze kadar, servis kalitesine destek konusunda, servis kalitesi yönlendirme protokolü ve ortam erişim kontrolü gibi elemanların üzerine ayrı ayrı eğilmek suretiyle çok sayıda metod geliştirilmiştir. Ancak, hiçbirinden kesin sonuç alınamamıştır. Hareketli Tasarsız Kablosuz Ağların servis kalitesi konusunda desteğin artırılması için yukarıda değinilen elemanların hep birlikte çalışması gerekmektedir. Tezimizde bu durumu sağlayacak olan bir servis kalitesi yönlendirme protokolü önerdik. Bu protokolü, topolojik değişkenler ile ağ kaynaklarını izleyen MAC katmanı ile birleştirdik. MAC katmanı bir taraftan kaynak yararlılığının artırılması için iletim gücünü kontrol ederken, diğer taraftan yönlendirme protokolüne gerekli bilgi kaynağını sağlamaktadır. Servis kalitesinin artırılması ile ilgili olarak önerdiğimiz çözümü değerlendirmek için benzetimler yaptık. Bu benzetim sonucunda, elemanların birlikte etkileşim içinde çalışmasının, servis kalitesi desteğiyle ilgili daha iyi bir başarım elde edilmesini sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT QoS SUPPORT IN MULTIHOP AD HOC NETWORKS USING POWER CONTROL Today, many people use numerous portable devices, such as mobile phones, PDAs and laptops. When these mobile devices are used interactively, we can establish communication anytime and anywhere without the aid of a central infrastructure. This system is called multihop ad hoc wireless network (MANET). In a MANET, all nodes move freely and do not require any fixed communication infrastructure. Because of the shared communication media and the dynamic topology of the network, incorporating QoS into MANETs is not an easy task. Several methods have been developed addressing particular aspects of QoS support, focusing on QoS routing, medium access control. However, none of them results in a complete solution. A complete solution for QoS support in MANETs can be achieved by cooperating those focused components. In this thesis, we propose a QoS routing protocol. We tightly couple the routing protocol with underlying MAC layer to monitor topological changes and available network resources. MAC layer controls transmission power to increase overall resource utilization and supplies available resource information to routing protocol. We use simulations to evaluate the performance of the proposed solution. They show that interaction of these components results in better performance in QoS support.