Seismic evaluation using displacement-based design approach for asymmetric R/C buildings
Asimetrik betonarme binalar için deplasman esaslı dizayn yaklaşımı kullanılarak sismik değerlendirme
  1. Tez No: 139423
  2. Yazar: ZÜLAL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
VI ÖZET ASİMETRİK BETONARME BİNALAR İÇİN DEPLASMAN ESASLI DİZAYN YAKLAŞIMI KULLANILARAK SİSMİK DEĞERLENDİRME Bu tezde, bir - onbeş kat arası yatay yük taşıyan sade çerçeve tipi tipik asimetrik binalar betonarme binalar için sismik değerlendirme metodolojisi geliştirilmiştir. Deprem yükü azaltma katsayısı, R, ve süneklik istemi, ıx, arasındaki ilişki araştırılmıştır. Değişik e / b (eksantriklik / depreme dik olan binanın boyutu) değerlere 0.05, 0.10, 0.15, 0.20, 0.25 and 0.30, sahip olan bir kattaki kolon kesitlerinin eylemsizlik momentleri bulundu. Bu bilgiler kullanılarak, kat adedi bilgileri, bir kattaki kolon kesitlerinin eylemsizlik momentlerinin toplamı bilgileriyle, periyot formülleştirme geliştirildi. Değişik e / b değerlere, 0.05, 0.10, 0.15, 0.20, 0.25 and 0.30, sahip göreceli kat öteleme istemi (AYimax / h %), burulma düzensizliği faktörü (r/b) ve komşu katlar arasındaki düzensizlik faktörü (??k) bulundu. Göreceli kat öteleme istemi, burulma düzensizliği faktörü ve komşu katlar arasındaki düzensizlik faktörü, grafikler analizleri sonucunda çıkarıldı. Kolonların göreceli kat öteleme kapasitesi (Auıt / hcan) ve süneklik kapasitesi (u) içerir. Analiz sonuçlarından, birçok parametreler mesela boyuna donatı oranı (p\), eksenel yük seviyesi (P / Po), kolonun enkesit alanının çekirdek alanına oranı (Ag / Ac), enkesitsel en boy oranı (a / b), göreceli kat öteleme kapasitesi ve süneklik kapasitesi hesaplandı ve grafikler çizildi. Bu tezde, istem ve kapasite analizi arasındaki bağıntıyı tahmin etmek için bir algoritma ve basitleştirilmiş formüller sunulmuştur. Sonra, süneklik kapasitesi beklenen süneklik istemiyle karşılaştırıldı. Eğer hesaplanan kapasite yetersiz bulunursa, gereken süneklik kapasitesi elde edilene kadar sargı donatısı yeniden gözden geçirildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SEISMIC EVALUATION USING DISPLACEMENT-BASED DESIGN APPROACH FOR ASYMMETRIC R/C BUILDINGS In this thesis, seismic evaluation methodology using displacement-based design approach for asymmetric R/C buildings is developed in order to determine the vulnerabilities of one to fifteen storey existing typical reinforced concrete buildings. The relationship between the load reduction factor, R, and the ductility demand, p., was studied. The masses and rotational mass moments of inertias of every floor, have various e / b (eccentricity / one dimension of the building perpendicular to the earthquake direction) values, 0.05, 0.10, 0.15, 0.20, 0.25, and 0.30 are found. By using the data, the data of the number of stories, the data of the sum of the moment of inertias of each column cross section, and the data of e / b value, the period formulation is developed. The drift demands (Ayimax / h %), the torsional irregularity factor (rjb), and the stiffness irregularity factor (?7k) are found by analyzing the buildings that have various e/b values. The drift demands, the torsional irregularity factor and the stiffness irregularity factor can be obtained from the charts that are derived from analysis. The drift capacity (Auit / hcan) and the ductility capacity (jj) of columns, which include various parameters such as column aspect ratio (AR), longitudinal reinforcement ratio (pi), the level of axial load (P / P0), the ratio of gross cross sectional area to area of core concrete (Ag / Ac), and cross sectional aspect ratio (a / b), have been also calculated and also charts that are derived from analysis. This thesis presents an algorithm and simplified formulas for estimating the relationship between demand analysis and capacity analysis. The ductility capacity is then compared with the expected the ductility demand. If the computed capacity is found to be inadequate, the confinement reinforcement is revised until the required ductility capacity is attained.