Finite element modeling of a new reinforced masonry wall type
Yeni geliştirilen donatılı yığma bir duvarın sonlu elemanlar metodu ile modellenmesi
  1. Tez No: 139439
  2. Yazar: ÖMER FARUK TIĞLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET YENİ GELİŞTİRİLEN DONATILI YIĞMA BİR DUVARIN SONLU ELEMANLAR METODU İLE MODELLENMESİ Bu çalışmada, yeni bir donatılı yığma duvar tipi geliştirilmiş, NIKE3D (Katı Cisim ve Yapı Mekaniği için Üç Boyutlu Nonlineer Sonlu Elemanlar Programı) programında sonlu elemanlar metodu uygulanarak detaylı analitik araştırmalar yapılmış ve sonuçlar sunulmuştur. Geliştirilen bloklar ve duvar tipinin avantajlı özelliklerini göstermek için önerilen duvarı, klasik donatılı ve donatışız yığma ve betonarme duvarları simule eden 9 farklı sonlu eleman modeli hazırlanmış olup NIKE3D programında analizleri yapılmıştır.. Bu 9 farklı modelin sonuçları ve karşılaştırmaları açıkça göstermiştir ki, yatay yükler altında önerilen blok geometrisi ve duvar tipi duvarın davranışını ve mukavemetini önemli miktarda artırmıştır. Bloklar arasındaki harcın davranışı aradüzlem elemanları (kayıcı arayüz elemanları) vasıtasıyla modele eklenmiştir. Donatılar bağımsız olarak kiriş elemanları ile modellenmiştir, donatıları ve donatılan çevreleyen beton arasındaki etkileşimi temsil eden bir boyutlu arayüz elemanlan ise bu kiriş elemanlanna atanmıştır. Malzeme modellerinden bahsetmek gerekirse, malzeme modelinin duvarın davranışına etkisini değerlendirirken donatı için elasto-plastik, beton için farklı modellerde elastik, elasto-plastik ve gevrek hasar malzeme modelleri kullanılmıştır. Bütün bu elemanlar ve malzeme modelleri kendi performanslarını etkileyen çok farklı parametrelere sahiptirler. Bu yüzden, sözü geçen parametrelerin performansları ve duvarın davranışına olan etkileri incelenmiş ve parametrik bir çalışmayla değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, yapılan analitik ve deneysel çalışmalar ışığında sözü geçen parametreler için en gerçekçi değerler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT FINITE ELEMENT MODELING OF A NEW REINFORCED MASONRY WALL TYPE A new reinforced masonry wall type has been initiated and detailed analytical investigations of the wall based on finite element method has been carried out in NDCE3D (A Nonlinear, Implicit, Three-Dimensional Finite Element Code for Solid and Structural Mechanics) and the results are presented in this study. To show the superior properties of the proposed blocks and wall type, 9 different finite element models, which simulate the proposed wall, conventional reinforced and unreinforced masonry walls and reinforced and unreinfoced concrete walls have been prepared and analyzed in NIKE3D. The results of the 9 models' analyses and comparisons evidently indicate that the proposed block geometry and wall type greatly improve the response and strength of a conventional wall under horizontal loads. The behavior of mortar between the blocks is incorporated into the model by means of contact elements (sliding interface elements). Reinforcements are modeled separately by beam elements and one-dimensional slideline elements simulating the interaction between the reinforcement and the surrounding concrete are assigned to those beam elements. When material models are concerned, elastic-plastic material model is used for steel and elastic, elastic-plastic and brittle damage models are used for concrete in different models to evaluate the effect of material model to the response of the walls. All of these elements and material models have different parameters affecting their performances. Therefore, the effect and the performance of these parameters is checked and evaluated by a parametric study. Finally, the most realistic values for the parameters to represent the actual behavior of the walls are determined in accordance with the analytical and experimental results.