Wind loads on tall buildings and design application
Yüksek yapılarda rüzgar yükleri ve dizayn uygulaması
  1. Tez No: 139438
  2. Yazar: ABDULLAH DOĞU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET YÜKSEK YAPILARDA RÜZGAR YÜKLERİ VE DİZAYN UYGULAMASI Yüksek yapıların tasannu düşey, yatay ve sıcaklık değişiminden kaynaklanan yüklere bağlıdır. Yatay yükler rüzgar ve deprem yükleri, düşey yükler sabit, hareketli, kar ve yağmur yüklerinden oluşur, ayrıca sıcaklık değişiminden oluşan iç gerilmeler de mevcuttur. Yüksek yapılar günümüzün yüksek mukavemetli yapı malzemeleri sayesinde öz kütlelerinin düşük ve sönümlerinin az olmasından dolayı sık sık rüzgar yüklerinden oluşan dinamik salınımlara maruz kalırlar. Bu çalışmada, yüksek yapılardaki rüzgar etkileri incelenmiştir ve elli katlı çelik bir binanın dizaynı sunulmuştur. Binanın dizaynı American Society of Civil Engineers (ASCE7-98) yönetmeliğindeki yükleme ve Load and Resistance Factor Design (LRFD-93) yönetmeliğindeki tasarım hükümlerine yapılmıştır. Binanın rüzgar ve deprem etkisindeki davranışları karşılaştırılmıştır. Rüzgarın gerektirdiği yatay rijitliğin depremdeki kadar yüksek olduğu görülmüştür. Dizayn rüzgar hızı değeri Türkiye'deki bölgesel rüzgar verilerinin istatistiksel analizinin yapıldığı bir çalışmanın sonuçlarından elde edilmiştir. Rüzgar yüklerinin hesaplama ve uygulama yöntemleri verilmiştir. Ayrıca, köşe modifikasyonlarının binanın rüzgar etkisinde davranışındaki ve ekonomik dizayndaki önemi vurgulanmıştır. Dikkate alman yapı esnek bir bina olduğu için ikinci mertebe etkileri tasarımda dikkate alınmıştır. Yük kombinasyonlarının gerektirdiği mukavemetten ziyade kat ötelenme sının dizaynda etken olmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT WIND LOADS ON TALL BUILDINGS AND DESIGN APPLICATION Design of tall buildings is generally based on lateral loads, gravity loads and temperature-induced loads. Lateral loads are wind and earthquake loads, vertical loads are in the form of dead, live, snow, rain loads and there are internal stresses due to temperature change as well. Tall buildings are frequently susceptible to dynamic oscillations due to wind forces since they are low in damping and lighter in weight with today's high strength construction materials. In this study, wind effects on tall buildings are examined and design of a fifty-story steel building is presented. The building is designed according to the load specifications of American Society of Civil Engineers (ASCE7-98) and design specifications of Load and Resistance Factor Design (LRFD-93). The response of the building in both wind and earthquake loads are compared. It's seen that lateral stiffness demand for the wind was severe as much as earthquake. Design wind speed is obtained from the results of a study including region-specific statistical analysis of wind data in Turkey. Wind load calculation and application procedures are given. In addition, importance of corner modifications not only in wind response of the building, but also in economical design is emphasized. Since the considered building was very flexible, second order effects are included in the design process. Story drift limits rather than the strength demand of factored loads governed the design.