Strategies to reduce fluctuations in supply chains: A dynamic modelling approach
Tedarik zincirindeki dalgalanmaları azaltmak için stratejiler: Sistem dinamiği yaklaşımı
- Tez No: 139451
- Danışmanlar: PROF. DR. YAMAN BARLAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET TEDARİK ZİNCİRİNDEKİ DALGALANMALARI AZALTMAK İÇİN STRATEJİLER: SİSTEM DİNAMİĞİ YAKLAŞIMI Son ürün talebindeki küçük değişiklikler,“kamçı etkisi diye bilinen, tedarik zinciri boyunca artan dalgalanmalara sebep olurlar. Tedarik zinciri literatüründe, talep tahmini, sipariş birleştirme, ve tedarik gecikmesi kamçı etkisine sebep olan faktörler olarak belirlenmiştir. Bu çalışmanın amaçlarından birisi kamçı etkisinin ortaya çıkmasına sebep olan yapıyı anlamak ve talep tahmini, sipariş birleştirme, ve tedarik gecikmesinin bu etkiye ne kadar katkıda bulunduğunu analiz etmektir. Tedarik zinciri literatürü ve yönetim pratiği kamçı etkisine çözüm olarak talep ve tahmin bilgisi paylaşımım önermektedir. Bu çalışmanın diğer amacı talep ve tahmin paylaşımı stratejisinin kamçı etkisi üzerine etkilerini araştırmaktır. Birbirlerinin aynı olan aktörlerden oluşan üç basamaklı tedarik zincirinin Sistem Dinamiği modeli oluşturulmuştur. Bu model üzerinde temel stok kontrol politikaları ve ”çapa atma ve ayarlama“ politikası uygulanmıştır. Talep modeli, tahmin çabukluğu, tedarik gecikmesi gibi genel parametrelerin yanısıra parti büyüklüğü ve tedarik gecikmesi artırma katsayısı gibi politikaya-özgü parametrelerin değişik değerleriyle benzetim deneyleri yapılmıştır. Şu sonuçlara varılmıştır: Kamçı etkisi, tedarik zincirindeki her aktörün bir öncekinin siparişlerini kullanarak bağımsız olarak talep tahmini yapmasından kaynaklanmaktadır. Sipariş verme sürecinde bulunabilecek olası örtülü gecikmelerin gözardı edilmesi son ürün talebi sabit dahi olsa kamçı etkisine yolaçmaktadır. Daha somaki aşamada, dinamik model, talep ve tahmin paylaşımım içerecek şekilde değiştirilmiştir. Değiştirilmiş model ile yapılan benzetim sonuçlan talep ve tahmin paylaşımının denenen bütün envanter politikalarında kamçı etkisini azalttığını fakat tamamen yok edemediğini göstermiştir. Tedarik zinciri envanterlerinin ”basamak stok" kavramı kullanılarak yönetilmesi kamçı etkisinin daha da azalmasını sağlamaktadır. Bu çalışma birkaç değişik yönde ilerletilebilir: Daha genel ve karmaşık tedarik ağlan üzerinde benzetim tabanlı araştırma yapılabilir; alternatif tahmin yöntemleri ve her birim tarafından farklı tahmin yöntemi ve/veya sipariş politikası kullanılmasının sonuçlan araştırılabilir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT STRATEGIES TO REDUCE FLUCTUATIONS IN SUPPLY CHAINS: A DYNAMIC MODELLING APPROACH Small variations in end item demand create inventory oscillations that amplify along the supply chain, which is known as the bullwhip effect. Supply chain literature identifies demand forecasting, order batching, and lead time as the factors that cause the bullwhip effect. One purpose of this study is to understand the underlying structure that generates the bullwhip effect and analyze to what extent forecasting, batching, and lead time contribute to this erratic behavior. Supply chain literature and management practice suggest sharing of demand and forecast information as a solution to bullwhip effect. Another purpose of this study is to explore the effects of demand and forecast sharing policy on bullwhip effect. A System Dynamics model of a three-stage supply chain consisting of identical agents is constructed. Basic inventory control policies and anchor and adjust policy are implemented in the dynamic model. Simulation experiments are performed with different settings of demand pattern, forecast responsiveness, lead time, and policy-dependent parameters such as batch size and lead time inflation constant. Analysis of these experiments leads to the following conclusions: Bullwhip effect is caused by independent demand forecasting performed at each stage of the supply chain, making use of previous stage's orders. If there are implicit information delays in the ordering process, ignoring such delays creates bullwhip effect even if end item demand is constant. In the next phase of the research, the dynamic model is modified so as to incorporate demand and forecast sharing. Simulation results lead to the conclusion that demand and forecast sharing in every tested policy reduces but not completely eliminates the bullwhip effect. Use of supply chain specific echelon inventory concept results in a further decrease in bullwhip effect. There are several directions for further research: Similar simulation-based research can be performed on more general and complex supply networks, alternative forecasting techniques and the effects of each agent using different forecasting technique and/or ordering policy can be tested.