Helicopter routing in logistics management
Lojistik yönetiminde helikopter rotalama
  1. Tez No: 139450
  2. Yazar: HÜSEYİN ONUR METE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY BARBAROSOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET LOJİSTİK YÖNETİMİNDE HELİKOPTER ROTALAMA Araç Rotalama Problemleri, malların depolar ve son kullanıcılar arasında belirli bir periyotta, bir dizi araçla dağıtımı konusu ile ilgilenir. Araçlar, depolarda bir ekip tarafından uygun bir rotada çalıştırılırlar. Bu tez, afet kurtarma operasyonları ve askeri operasyonlarda helicopterlerin görevlerinin planlanmasında kullanılacak bir karar destek sisteminin araç rotalama problemini içermektedir. Karar destek sisteminin bilgi akışları tanımlanmış ve projenin veri tabanı yönetim sistemi tasarlanmıştır. Araç rotalama problemi, noktalar arasındaki malzeme ve insan transferi için helikopterlerin optimum rotalarının, probleme özgü kısıtların da göz önüne alınarak, belirlenmesi ile ilgilenmektedir. İnsanlara yardım götürülmesi söz konusu olduğundan sistem toplam uçuş mesafesini en küçükleyerek tepki süresini en küçüklemeyi amaçlamaktadır. İlk olarak, bu problem için bir karma tam sayılı programlama modeli kurulmuştur, daha sonra problemi çözecek ve bir sezgisel algoritma için başlangıç çözümü meydana getirebilecek bir tek geçişli algoritma geliştirilmiştir. Tez kapsamında yapılan sayısal deneyler, tek geçişli algoritmanın diğerleri ile rekabet edebilir düzeyde bir performans gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bu tez, araç rotalama problemlerine sezgisel algoritmalarla yaklaşma eğilimini desteklemekte ve bu algoritmaların geliştirilmesinde gelecek çalışmalar için bir basamak oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT HELICOPTER ROUTING IN LOGISTICS MANAGEMENT Vehicle Routing Problems are concerning the distribution of goods between depots and the final users, in a given period; by a set of vehicles; which are located in one or more depots; are operated by a set of crews; and perform their movements by using an appropriate network. This thesis is covering the vehicle routing problem of a development of a computer based decision support system for helicopter mission planning in disaster relief and military operations. The information flows of the decision support system are defined and the database management system is designed for the project. The vehicle routing problem deals with determining the optimum routes for helicopters to carry out material and human transfer between locations concerning the problem specific side constraints. By humane causes, the system aims to minimize the response time; through minimizing the total flight distance would serve this objective. First, a mixed integer programming model is constituted for this problem, and then a single pass algorithm is developed to solve the problem and serve as an initial solution generation tool for a metaheuristic algorithm. The experiments show the competitive performance of the single pass algorithm in terms of the solution time and the objective function value. This thesis supports the inclination of approaching the vehicle routing problems by heuristic algorithms and promises for future challenges in developing metaheuristic algorithms.