Seismic behavior of semi-rigid connections in multi-bay industrial steel structures
Yarı-rijit birleşim kullanılan çok açıklıklı endüstriyel çelik yapıların sismik davranışı
- Tez No: 139453
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET YARI-RIJIT BİRLEŞİM KULLANILAN ÇOK AÇIKLIKLI ENDÜSTRİYEL ÇELİK YAPILARIN SİSMİK DAVRANIŞI Çelik yapıların analizi esnasında, kolon ve kirişler arasındaki birleşim bölgelerinin ya mafsallı ya da rijit olduğu kabul edilir. Ancak, malzemenin ve yapının geometrisinin doğrusal olmayışından dolayı birleşim bölgesinin davranışı, yan-rijit denen tamamen mafsallı ve tamamen rijit arasında bir yerde olur. Tek katlı ve tek açıklıklı bir çerçeve stabilite fonksiyonlari kullanılarak analiz edilmiştir. Kolon ve kirişlerin rijitlik matrislerinde yer alan bu stabilite fonksiyonlari, geometrik doğrusal olmayan davranışı hesaba katmak için kullanılmıştır. Bu rijitlik matrisleri, aynı çerçevenin SAP 2000 ile yapılan analiz sonuçlarını kontrol etmek için Matlab'da hazırlanan bir program içerisinde kullanılmıştır. Bu çalışmada, dört farklı, çok açıklıklı, endüstriyel çelik bina modeli (rijit-çaprazsız, rijit-çaprazlı, yar-rijit-çaprazsız, yan-rijit-çaprazlı) kolon, kiriş ve birleşim bölgelerindeki geometrik olarak doğrusal olmayan davranışı hesaba katan, deprem yükleri altmda, doğrusal olmayan entegrasyon metodu ile hem X hem de Y yönünde analiz edilmiştir. Çerçevelerde Kishi-Chen yan-rijit birleşim modeli kullanılmıştır. Bu model çift doğrusal histeretik bir özelliğe sahiptir ve kirişlerin uç bölgelerinde kullanılarak hibrid bir eleman elde edilmiştir. Bu çahşmada kullanılan analiz programı SAP 2000' dir. Analiz sonuçlan, genel olarak, kullanılan birleşim bölgesi tipi ve çapraz sisteminin kombinasyonlarına ait deformasyon özelliklerine ve taban kesme kuvvetine dayanarak değerlendirilmiştir. Analiz sonuçlanna göre, plastik mafsallarda meydana gelen dönme, her iki doğrultuda kontrol edilmiş ve yönetmelik limitleri ile karşılaştınlmıştır. Sonuç olarak, öne sürülen her modelin kapasitesini hesaplamak için pushover analizi yapılmışta. Analiz sonuçlanna ait değerlendirmeler bu çahşmada gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT SEISMIC BEHAVIOR OF SEMI-RIGID CONNECTIONS IN MULTI- BAY INDUSTRIAL STEEL STRUCTURES When the structural steel framed systems are analysed, the connections between beams and columns are assumed as pinned or rigid. But, because of the nonlinearities in material and in structural geometry, the behavior of the connection is always somewhere between the fully rigid and fully pinned which is called as semi-rigid. One-bay-one-storey frame is analysed using stability functions. These stability functions account for the geometrical nonlinearity and they exist in the stiffness matrices of beams and columns. These matrices are used in a program prepared in Matlab in order to check the results of the analyses which are carried out by SAP2000 for the same frame. In this study, four types of industrial steel structural models (rigid-unbraced, rigid- braced, semi-rigid-unbraced, semi-rigid-braced) are analyzed in X and Y directions under earthquake excitation by using nonlinear direct integration method that incorporates geometrical nonlinearities in the beams, columns and connections. The semi-rigid connection model used in the structure is Kishi and Chen model which shows a bilinear hysteretic behavior and it is counted in beam ends that forms a hybrid element. The analysis program which was utilized in the above mentioned cases is SAP 2000. The behavior of connection types are examined in unbraced frames then the concentric braces are applied and analysed. The results of the analysis are based on the top storey lateral displacements versus time and base shear versus time histories. According to the analysis results, plastic hinge rotations in both direction is compared with the code limit. Finally, the capacity of each frame type is found by applying pushover analysis. The evaluations of these analysis results are presented in this work.