Design and implementation of a dynamic time warping based arrhythmia classification system
Dinamik zaman eğiltimi tabanlı aritmi sınıflandırma sistemi dizayn ve uygulaması
  1. Tez No: 139454
  2. Yazar: OĞUZ DİLMAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET GÜRGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET DİNAMİK ZAMAN EGILTIMI TABANLI ARİTMİ SINIFLANDIRMA SİSTEMİ DİZAYN VE UYGULAMASI Bu tezde aritmi analizi için kullanılacak bir sistem gerçeklenmiştir. Bu amaçla bir görselleştirme ve test arabirimi hazırlanmıştır. Ayrıca dinamik zaman eğiltimi (DTW) temelli bir analiz algoritması önerilerek bu sistem üzerinde gerçeklenmiştir. Önerilen algoritmanın amacı, elektrokardiografik işaretlerin aritmi analizinde kullanılacak, hızlı ve sağlam bir sınıflama yöntemi bulmaktır. Hastaların EKG işaretleri zaman içerisinde değişiklikler göstermektedir. Bir çok aritmi analiz sisteminde, bu değişiklikleri tespit etmek amacıyla, referans şablonlar dinamik olarak oluşturulmak zorunda kalınmıştır. DTW yönteminin kullanılması halinde ise bu zorunluluk ortadan kalkmıştır. Dolayısı ile programların karmaşıklığı azalmıştır. Sonuç olarak, hastadan bağımsız olarak çalışabilecek kullanışlı bir analiz sistemi mümkün kılınmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DESIGN AND IMPLEMENTATION OF A DYNAMIC TIME WARPING BASED ARRHYTHMIA CLASSIFICATION SYSTEM In this thesis we have developed and implemented an arrhythmia analysis system. For this purpose we have developed a visualization and test interface. And we have proposed an algorithm based on dynamic time warping (DTW) and programmed this algorithm in the system. The aim of the algorithm is to provide fast and robust arrhythmia classification of electrocardiagraphic (ECG) signal. Morphologic characteristics of a patient can vary greatly from time to time. In order to increase the robustness, many arrhythmia analysis systems try to define new templates dynamically. Since such variances can be handled automatically in DTW algorithms, dynamic template handling is not a necessity anymore. As a result, using this method, patient independent and simple analysis systems can be made possible.