Real option approach to project management investment valuation
Proje yönetimi yatırımı değerlemesine reel opsiyon yaklaşımı
- Tez No: 139456
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RANA ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET PROJE YÖNETİMİ YATIRIMI DEĞERLEMESİNE REEL OPSİYON YAKLAŞIMI Projelerle yönetilen firmalarda proje yönetim metodolojilerinin uygulanması kaçınılmazdır. Bu tip organizasyonlarda proje yönetimi bilgi alanlarında yapılacak olan geliştirmeler projelerin karlılığında önemli rol oynamaktadır. İnşaat sektöründe rekabet çok fazla olup kar manian çok düşük seviyelerde seyretmektedir. Bunun sonucunda inşaat firmalarının proje yönetim ihtiyaçları son senelerde giderek artmıştır. Proje yönetim yeteneklerini arttırmayı hedefleyen firmalar proje yönetimi yatırımları yaparlar. Bir proje yönetimi yatınım ne kadar büyük olursa, yatmmın riski de o kadar fazla olur. Bu nedenle proje yönetimi yatınmlan aşamalı olarak yapılmaktadır. Bu aşamalar gelecekte alınacak olan kararların şimdiden değerlendirilmesi sorununu ortaya çıkartır.“Net Bugünkü Değer Yöntemi”çoğu değerleme analizinin çatısını oluşturmaktadır. Bu yöntemde gelecek tahmin edilir ve bu tahmin gerçekmiş gibi değerleme yapılır. Son yıllarda yatınm projelerinin değerlemesi için“Reel Opsiyon Tabanlı Net Bugünkü Değer Yöntemi”üzerinde yapılan çalışmalar hız kazanmıştır. Reel opsiyon analizlerinde geleceğin tahmin edilemeyeceği öngörülmekte ve değerlemeler ortamdaki belirsizlik göz önüne alınarak yapılmaktadır. Bu çalışmada iki aşamalı bir proje yönetimi yatınmı sırasıyla Net Bugünkü Değer Yöntemi ve Reel Opsiyon Tabanlı Net Bugünkü Değer Yöntemi ile analiz edilmiştir. Karar verici kişiler buradaki yeni değerleme yöntemi ile tutarlı bir başka finansal sonuçla karşılaşmaktadır. Burada tanıtılan proje yönetimi yatınmı değerleme yöntemi, proje yönetimi yatınmı yapmayı planlayan firmalar için farklı ve faydalı bir bakış açısı getirmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT REAL OPTION APPROACH TO PROJECT MANAGEMENT INVESTMENT VALUATION Implementing project management (PM) methodologies are critical for project driven organizations. Enhancing PM knowledge areas plays an important role on project profit return for such organizations. Since the competition is very tough and the margins are very low in the construction market, PM needs of organizations increased substantially in the last years. Companies have to make PM investments to improve PM capabilities. The larger the PM investment that the company ventures the higher the risk is. Accordingly, organizations make PM investment in stages, and this ends up with a valuation problem for future decisions. The Net Present Value (NPV) method works as the basic framework for most of the valuation analyses. In this method, the future is forecasted and forecast is treated as it were true. In the recent years a Real Option Based NPV model is introduced to value projects. From real options analysis point of view, the future is vague, and valuation should be done under any form of uncertainty. In this study, a PM investment is valued by traditional valuation methods and the strategic NPV approach based on real options analysis consecutively. Decision makers are introduced to another valuation method and another consistent financial number. The introduced PM valuation technique might be very useful for organizations, which plan to invest on PM.