Computer based modeling of steel industrial buildings for optimum design
Çelik endüstri yapılarının bilgisayar destekli modellenmesi ve optimum tasarımı
  1. Tez No: 139497
  2. Yazar: İBRAHİM KORKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
VI ÖZET ÇELİK ENDÜSTRİ YAPILARININ BİLGİSAYAR DESTEKLİ MODELLENMESİ VE OPTİMUM TASARIMI Bu çalışmada en yaygın kullanılan tipte tek katlı ve tek açıklıklı çelik endüstri yapılarının optimum tasannu için bilgisayar destekli bir tasarım modeli geliştirilmiştir. Modelde optimum tasarım problemi iki kademeli optimizasyon problemi olarak tanımlanmış ve çözülmüştür. Birinci kademe optimizasyon problemi, tanımlanmış bir yapı sistemi için minimum ağırlık değerini veren çubuk kesitlerinin bulunmasıdır. İkinci kademe optimizasyon problemi, oluşturulan alternatif yapı sistemlerinden minimum ağırlık değerini veren yapı sisteminin bulunması problemidir. îki kademeli optimizasyon probleminin çözümünde her kademe için farklı bir yöntem kullamlmıştrr. Birinci kademede çubuk kesitleri,“Fully Stressed Design”metodu kullanılarak yapı şartnamesinde izin verilen gerilme değerine en yakın küçük değeri veren kesitin tammlanmış kesit listesinden seçilmesiyle bulunmaktadır. Her seçimden sonra yapı yeniden analiz edilerek yeni çubuk kuvvetleri hesaplanmaktadır. Bu işleme son iki iterasyonda aynı kodlu çubuk kesitlerinin bulunmasına kadar devam edilmektedir. İkinci kademede ise aday yapı sistemleri“Complete Enumeration”yöntemi ile oluşturulmaktadır. Bu aday sistemler kesit optimizasyonu sonucunda sahip oldukları ağırlıklara göre karşılaştırılarak minimum yapı ağırlığına sahip yapı sistemi bulunmaktadır. Bu yapı sistemini oluşturan yapı tasarım değişkenleri ile bu yapının elemanlarını oluşturan kesitler problemin çözüm setini oluşturmaktadır. Geliştirilen tasarım modeli, WINDOWS ortamında çalışan SIBO (Steel Industrial Building Optimization) isimli bir bilgisayar programı haline getirilmiştir. Programda üç değişik optimizasyon problemi için çözüm yapılabilmektedir: (i) tanımlanmış bir yapı sistemi için sadece eleman kesitlerinin bulunması; (ii) tammlanmış eleman kesitleri için minimum yapı ağırlığım veren yapı değişkenlerinin bulunması; (iii) çok sayıda tammlanmış yapı değişkenleri ve kesit değişkenleri içinden minimum yapı ağırlığım veren değişkenlerin bulunması.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTER BASED MODELING OF STEEL INDUSTRIAL BUILDINGS FOR OPTIMUM DESIGN The design of steel industrial building is formulated as a multilevel optimization problem. Splitting the original problem into two sub-problems carries out the solution of the multilevel optimization problem: (i) Level- 1 optimization to determine the vector of design variables representing the member sizes for each generated system; and (ii) Level-2 optimization to find optimum values of the design variables giving the optimum structural system with the minimum weight. For each variable level, a different method is used for the solution of the multilevel optimization problem. The developed design optimization model combines in sequence the fully stressed design method and the complete enumeration technique for the solution of Level- 1 and Level-2 optimization problem, respectively. All possible structural systems are generated by combination of the design variables using the complete enumeration technique at level-2. After a structural system is generated, the sizing optimization is performed at level- 1, in which members are automatically sized using commercial standard steel sections in full compliance with all governing design requirements. This process is repeated until the sizing optimization is performed for all generated structural systems. The optimum values of the layout variables are determined by comparing the values of the objective function for each structural system. The system with minimum value of the objective function is selected as the best. The optimization procedure is implemented as the design optimization software, named SIBO (Steel Industrial Building Optimization). The software provides a complete design exploration environment and allows the user to rapidly evaluate and improve a proposed conceptual design of steel industrial buildings by generating easily various structural system layouts. It handles three types of optimization; (i) the sizing optimization for a fixed structural system layout; (ii) the layout optimization for the single sections assigned to the members; and (iii) the layout and sizing optimization.