Supply chain collaboration: A case study in textile industry
Tedarik zincirinde işbirliği: Tekstil endüstrisinde bir vaka çalışması
- Tez No: 139593
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ÇATAY, DOÇ. DR. DİLEK ÇETİNDAMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Tedarik zinciri yönetim sistemi; tedarikçilerden, fabrikalardan, ambarlardan, dağıtım merkezlerinden ve bayilerden oluşan; üzerinde, bir şirketin, o şirketin müşterilerinin ve tedarikçilerinin hızlı ve esnek koordinasyonu için gerekli tüm lojistik işlerinin yönetildiği; entegre ve işbirlikçi bir ağ olarak tanımlanabilir. Tedarik zincirinin üyeleri arasındaki, bilgi paylaşımı, kaynak paylaşımı, risk paylaşımı ve faaliyet paylaşımı gibi“paylaşma”temeline dayalı“işbirliği,”etkili bir tedarik zinciri yönetimirıin uygulanmasında çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle de, uzun dönemli işbirliklerin ve ortaklıklarm, tedarik zincirlerini önemli harcamalardan arındırdığı ve tedarik zincirlerine önemli rekabet avantajı sağladığı fikrini benimseyen şirketlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bununla birlikte, işbirlikleri ve ortaklıklar, önemli değişiklikler gerektiren, kurulması ve yürütülmesi zor, karşılıklı fedakarlık isteyen beraberliklerdir. Bu noktada, Tekstil Terbiye Teknolojileri A.Ş. (3T) gibi, farklı şirketlerin oluşturdukları işbirlikçi ağlar; bu şirketlerin müşteri ihtiyaçlarına daha çabuk cevap vermelerinde, tedarikçileriyle daha verimli çalışmalarında, pazar değişkenliklerine daha kolay adapte olmalarında ve ürün geliştirme faaliyetlerini daha etkin bir şekilde gerçekleştirmelerinde hayati rol oynamaktadırlar. Tabii ki, bu işbirliklerin performansının ölçümü de, rekabet avantajının sağlanabilmesi ve korunabilmesi bakımından büyük önem taşımaktadır. Dolayısıyla,“Tedarik Zincirinde İşbirliği: Tekstil Endüstrisinde Bir Vaka Çalışması”isimli bu tez çalışması, 3T'nin mevcut işbirliği yapısının incelenmesini ve uygun bir performans değerlendirme sistemi için gerekli işbirliği performans ölçütlerinin belirlenmesini amaçlamaktadır. Böylece, bu ölçütler kullanılarak, bu işbirliği yapısının performansı ölçülüp değerlendirilebilecek ve sistemin potansiyel gelişim alanları belirlenebilecektir. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Supply chain management (SCM) system is an integrated and collaborative network of suppliers, factories, warehouses, distribution centers, and retailers, through which the whole chain of logistic processes is managed for a fast and flexible coordination between a company, its customers and suppliers within the chain. Among the members of supply chain,“collaboration,”which is based on“sharing”sense - like information sharing, resource sharing, risk sharing and activity sharing - plays a critical role to implement an effective SCM. So, an increasing number of companies subscribe to the idea that developing long-term collaboration, cooperation and partnership, can take significant wastes out of the supply chain and provide a route for securing the best commercial advantage. However, the implementation of partnering involves radical changes, which can demand considerable work and is hard to implement. At this point, collaborative networks of enterprises, such as Tekstil Terbiye Teknolojileri A.Ş. (3T), have a crucial role to enable those enterprises to respond to consumer demand more quickly, integrate with suppliers more effectively, adapt to market variations more efficiently, and evolve product designs with manufacturing practices more seamlessly. Certainly, performance evaluation of this collaboration is very important for gaining and maintaining competitive advantage. Consequently, this thesis“Supply Chain Collaboration: A Case Study In Textile Industry”aims to investigate the current collaboration architecture of this network and to generate appropriate collaboration performance metrics for a convenient performance measurement system. Thus, performance of this collaborative system can be assessed in terms of these metrics to identify the improvement areas of the system. VI