Ratlarda oluşturulan tıkanma sarılığına bağlı böbrek yetmezliğine atrial natriüretik faktörün etkisi
  1. Tez No: 13983
  2. Yazar: METİN ÖZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
ÖZE A' Koledok ligasyonu veya sham operasyonu uygulanan ratlarda ; postoperatif 5. günde meydana gelen renal harabiyetin erken dönem bulguları ve rat atriopeptin III infüzyonunun renal glomerüler ve tubuler fonksiyon lara etkisi araştırılmıştır. KB ratlarda kontrol gru buna göre po 5. günde idrar MALB ve B2KG düzeylerinde art ış meydana gelmiş ve INF infüzyonu sonrası bu artış ta anlamlı düşüşler saptanmıştır. Tıkanmanın 5. gününde idrar MG aktivitelerind e ve CrCl ' lerinde kontrol grubuna göre anlamlı değişiklik yoktu. Tıkanma sarılığı olan ratlarda idrar MİLB tayininin erken glomerular, idrar B2MG tayininin ise tubuler harabiyeti gösterdiği, MF infüsyonunun glomerüîer fonksiyonları kısmen düzel tebileceği, tıkanma sarılığına bağlı gelişen tubuler harabiyeti iyileştirici etkisi olabileceği saptanmış tır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Early predictive indicators of renal failure and the effect of th® rat atriopeptin III infusion on renal glomerular and tubular functions were investigated in rats exposed to consnon bil® duct ligation or sham operation. Urin® MALB and B2KG levels increased by th® fifth postoperative day (5451 p.o.) compared with th® control group and a significant decrease was found following ÂNF infusion. There were no significant changes in urin® NAG activity and CrCi by 5** p.o. day compared with the control group. It is concluded that measurement of urin® MâLB level raay be an indicator of early glomerular injury and urin® B2MG level of tubular injury in th® jaundiced rats. Mr infusion can influ ence glomerular function and say have beneficial ef fects in tubular injury du® to obstructive jaundice. 24