Plakların sonlu elemanlar yöntemi ile eğlime hesabı
Bending calculation of plates with the finite elements method
  1. Tez No: 139844
  2. Yazar: LEVENT ÖZTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Bu tezin amacı ince plakların sonlu elemanlar yöntemi ile eğilme hesabımn yapılmasıdır. Sonlu elemanlar metodunda sistem sonlu sayıda elemanlara ayrılmaktadır. Eleman boyutları küçüldükçe problemin hata oram azalmakta, fakat çözüm süresi uzamaktadır. Belirlenen deplasman parametrelerine bağlı olarak bir deplasman fonksiyonu seçilmiştir. Bu tez çalışmasında elde edilen eleman rij itlik matrisi elastik plak teorisine göre hesaplanmıştır. Eleman rij itlik matrisleri çevirme matrisleri sayesinde sistem rijitlik matrisini oluşturmuşlardır. Çözüm aşamasında toplam potansiyel enerjinin 1. varyasyonu ve virtüel iş prensibi kullanılmıştır. Sonlu elemanlar yöntemi ile bulunan moment değerleri, moment katsayıları ve SAP2000 bilgisayar programı ile hesaplanan değerlerle ayrı ayrı karşılaştınlmıştır. Mesnet şartlarının durumu moment katsayılanyla yapılan hesapta dikkate alınmadığından bu hesap şeklinin yaklaşık bir yöntem olduğu anlaşılmıştır. SAP2000 programıyla elde edilen değerlerin ise hesap momentlerimizle birbirine çok yakın çıktığı görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Sonlu elemanlar, plaklar, eğilme, virtüel iş, rijitlik matrisi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research works ; to calculate bending of the thin plates with the finite elements method. In finite elements method, structural system is divided into elements. As the elements dimensions decrease, mistake ratio decreases, but solution time increases. A displacement function was chosen depending on the given displacement parameters. The stiffness matrix which is obtained in that research was calculated according to theory of the elastic plate. Elements stiffness matrix formed the system stiffness matrix due to transform matrix. At the solution stage, first variation of total potential energy and virtual work principle was used to solve the problem. The moment results which is formed with the finite elements method were compared separately with the estimated values of the moment coefficients method and SAP2000 computer program. As the restraints condition isn't considered at the point of moment coefficients method, this calculation way is understood to be an approximate method. However the S AP2000 outputs are seen to be too close to calculation results. Keywords : Finite elements, plates, bending, virtual work, stiffness matrix. VI