Sanayi politikaları ve planlı dönemde imalat sanayine etkileri
- Tez No: 319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Tarımın tabiat şartlarına bağımlılığı nedeniyle kararsız gelişen bir sektör olmasından dolayı sanayi kalkınmanın temel sektörlerinden biri durumundadır. Enerji, Madencilik ve İmalat sanayii alt sektörlerinden oluşan sanayi sektörü içinde imalat sanayii alt sektörlerinden olu şan sanayi sektörü içinde imalat sanayii büyük önem taşı maktadır. Ülkemizde sanayi üretiminin yaklaşık %85'i imalat sanayii tarafından gerçekleştirilmektedir. Birinci ve İkinci beş yıllık plan devrelerinde ithal ikamesi ağırlıklı politikalar, üçüncü beş yıllık plan devresi ve dördüncü beş yıllık planın ilk yıllarında gümrük tedbirleri ve çeşitli teşvik tedbirleri ile korunup, geliştirilmesine çalaşılan imalat sanayiinde önemli kapasiteler oluşturulmuştur. Özellikle, 1980 yılından sonra ihracatı özendirici teşvik tedbirleri ve ithalatın ka demeli olarak serbestleştirilmesi ile dış rekabete zor lanan imalat sanayiinde kamu yatırımları kısılarak özel sektör ağırlıklı bir yapıya doğru yönelinilmiştir. Planlı devrede uygulanan bu politikalar ile i ma lak sanayiinin Gayri Safi Milli Hasıla içindeki payı % 17,5 den, % 22,5 e yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
Since Agriculture has a unstable character due to climate condition, the industry has the most importuiid role in the development. Manufacturing industry has the hivjhest share in the industry which consist of Mining, Manufacturing and Energy sector, in Turkey nearly 85 'i, of the total industrial production has been produced by Manu facturing sector. In the development of manufacturing industry during the plans period, different policies has been applied. For the first and second five year development plans, the main policies was import substitution. For the third five- year plan and for first years of the fourth five-year plan the priority was given protection and development local industry by coştum tarriff measures and further insentive measures has been used. As a result of these policies importand production capasities has been created for the consuption and intermediate goods. After 1980 manufactu ring sector has faced to foreign competition because of the new policy packed, which includes both export promotion measures and gradual import liberalizition. At the same, time public investment has been decreased, to give more weight to the private -sector in the whole industry. Due to the these policies the share of manufactu ring industry in the Grossa Nationals Product has increased from 17,7 % to 22,5 %.