Gebeliğin son döneminde farklı düzeylerde protein içeren rasyonlarla beslemenin koyunların doğum performansı, kuzuların besi gücü ve karkas özelliklerine etkileri
The Effects of different levels of protein nutrition at the last period gestation on birth performance and carcass charakteristics of lambs
  1. Tez No: 139948
  2. Yazar: VEDAT AKGÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KARABULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
GEBELİKLERİNİN SON DÖNEMİNDE FARKLI DÜZEYLERDE PROTEİN İÇEREN RASYONLARLA BESLEMENİN KOYUNLARIN DOĞUM PERFORMANSI, KUZULARININ BESİ GÜCÜ VE KARKAS ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE ETKİLERİ ÖZET Bu araştırmada koyunları gebeliklerinin son döneminde farklı oranlarda protein içeren yoğun yemlerle beslemenin, koyunlarda döl verimi özellikleri ile bu koyunlardan doğan kuzularda gelişme sütten kesime kadar yaşama gücü ve her gruptan belli sayıda besiye alman kuzularında besi performansı ile kesim ve karkas özellikleri incelenmiştir. Denemenin hayvan materyalini 180 baş Merinos anaç koyun ve bunlardan elde edilen kuzular oluşturmuştur. Denemede 30'ar başlık 6 grup koyuna NRC normlarında,-%10, -%5, +%5, +%10 ve +%20 düzeylerinde protein içeren yoğun yem karmaları yedirilmiştir. Besi denemesinde her gruptan 10'ar baş erkek kuzu kullanılmıştır. Gebeliklerinin 105. gününde denemeye alman ve farklı protein düzeyi ile doğuma kadar beslenen koyunlarda deneme başlangıcı ve doğum sonu ağırlığında istatistik önemli farklılıklar görülmemiştir. Koyunların döl verimine ait özelliklerinde normlara uygun ve üzerinde beslenen gruplarda,kısıtlı beslenen gruplara göre ikizlik oranı ve doğuran koyun başına düşen kuzu sayısı daha yüksek bulunsa da bu farklılıklann önemli olmadığı saptanmıştır. Kuzuların doğum ağırlığında ve sütten kesime kadar (90.gün) çeşitli dönemlerdeki canlı ağırlıklarında önemli farklılık oluşmamıştır. Kuzuların doğum ve çeşitli_dönemlerdeki cardı ağırlıkları üzerinde cinsiyetin önemli düzeyde (PO.01) etkili olduğu saptanırken, sütten kesime kadar tüm dönemlerde doğum tipinin de önemli düzeyde (PO.01) etkisinin olduğu saptanmıştır. Kuzuların doğumdan itibaren çeşitli dönemlerdeki (15.,30.,45.,60.,75. ve 90. günler) sayılarında ve sütten kesim döneminde yaşama gücünde istatistik önemli farklılık gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
m THE EFFECTS OF DIFFERENT LEVELS OF PROTEIN NUTRITION AT THE LAST PERIOD OF GESTATION ON BIRTH PERFORMANCE OF EWES, FATTENING PERFORMANCE AND CARCASS CHARACTERISTICS OF LAMBS. ABSTRACT In this study, the effect of feeding with concentrate feeds including various protein levels at the last period of gestation on the reproductive traits of ewes, the survival rates of their lambs until weaning, the fattening performance of certain number of lambs from each group and their slaughter and carcass characteristics were investigated. The animal material of the research comprised 180 merino ewes and their lambs. Six groups of ewes with 30 heads in each groupwere are fed concentrate feeds in accordance with NRC norms, 5%, 10% lower and 5%, 10% or 20% higher, respectively. 10 Merino male lambs from each group were conducted to fattening study. No significant differences were observed in the initial weights and weight at birth of the ewes which were conducted to experiment in the 105th day of gestation and fed with rations of different protein levels. Even though the reproductive traits in the groups fed with the NRC norms and upper protein levelsthe twinning ratio and the litter size were observed to be higher in comparison with deficently fed ones, the differences are not statisticaly significant. Similarly, the differences in the birth and live weights of the lambs obtained at various periods until weaning were not statistically significant as well.